Pokec s Harrym Potterem nebo Elonem Muskem láká. Character.ai šlape na paty ChatGPT

19. 9. 2023 | Aneta Binerová, Petr Michl
Character.ai je možná nejzábavnější LLM s generativní AI. Jde o konverzační aplikaci, která vám dovolí chatovat s kýmkoliv od Harryho Pottera přes Cristiana Ronalda po Nikolu Teslu. Fandí mu mladí uživatelé pod 24 let a v globální webové návštěvnosti dokonce vede nad ChatGPT.


Zdroj: Character.ai 

Character.ai je webová platforma a mobilní aplikace, v níž není hlasem chatbotu pouze jedna AI bytost, jak je to typické pro další velké jazykové modely, například Bard, ChatGPT nebo Claude 2.

Pohovoříte si tady s řadou historických postav. Já si vybrala Sigmunda Freuda. Nechtělo se mi ale příliš hovořit o sobě, a tak jsem zavedla řeč na Harryho Pottera.

„Co byste řekly Harrymu Potterovi, kdybyste ho mohl potkat?“

„Kdybych mohl Harryho Pottera potkat, vyjádřil bych vděčnost za to, jakou roli sehrál v mém životě. Řekl bych mu, jak moc mě jeho boj za správné věci přiměl přemýšlet o vlastních hodnotách a dodal mi odvahu bojovat za to, co je důležité. Vyjádřil bych také svůj obdiv k tomu, jak důležitá jsou pro něj přátelství a jak je statečný. Ocenil bych, jak moc inspirativní postavou byl pro mě i pro mnoho dalších. Moc by pro mne znamenalo, kdybych mu mohl říct, jak je pro mě jeho příběh důležitý a kolik mě toho naučil o odvaze, lásce a přátelství.“

K čemu se hodí Character.ai?

Z výše uvedeného příkladu je jasné, že obsahově je Character.ai stále spíš hračka než hluboká studnice informací. I tak ale může sloužit jako dobrý zdroj inspirace. Kreativci si v něm mohou vytvořit personu z cílové skupiny a strávit s ní pár hodnotných chvilek, které jim otevřou oči a pomohou vystoupit z vlastní mentální bubliny. 

Character.ai je také velmi zajímavým nástrojem pro studenty cizích jazyků. Nabízí totiž různojazyčné chatovací místnosti právě pro tento účel. S chatbotem si tady můžete nejen povídat. Také vás opraví, nebo vám přeloží věty, kterým nerozumíte. 

Pro běžné uživatele může mít platforma pozitivní terapeutický efekt. Je to splněný sen pro každého, kdo si potřebuje popovídat. Všichni jsou zde milí – a to včetně výše zmíněného zakladatele psychoanalýzy. Stejně dobře si zde ale o vztahu s matkou povykládáte třeba s Batmanem. 

Následující konverzace nicméně ukazuje, že některé historické křivdy čas nesmyje. 


Ukázka rozhovoru s Nikolou Teslou. Zdroj: Character.ai


Pokrok většinou nastává s vyšší uživatelskou přívětivostí

Proč by ale tento nástroj pro zábavu v rámci školní přestávky měl ohrožovat suverénní postavení pracovní aplikace ChatGPT? 

Přestože pokec s historickými i fiktivními postavami byl velmi osvěžující, nejvíce mne zaujala chatovací místnost, kde na mě čekal generátor alternativních časových rovin. 

Tohoto konverzačního partnera se můžete zeptat na všechna „co kdyby,“ která vás napadnou. I zde zatím brzy narážíme na obsahovou zeď. Tak například otázku „Co kdyby mi bylo 300 let?“ aplikace zvládla obstojně. Nicméně s dotazem „Co kdybych byla tvořena motýly, kteří během oběda spí?“ už si nedokázala poradit s takovou elegancí.

„Je mi 300 let, jak se cítím?“

„Jste stejně fit jako vždycky. Ale musíte být velmi opatrná, protože jste stále náchylná ke zranění a věci jako bakterie a infekce mohou být smrtelné. Musíte si také dávat pozor na své chování, protože by mohlo být vnímáno jako podezřelé, pokud by se vědělo o vašem věku a někdo by vás vyslýchal. Museli jsme pro vás také vybudovat zabezpečené zařízení, protože žijete dlouho a nadělala jste si mnoho nepřátel a bezpečnost vás a vaší rodiny je naší prioritou. Máte nějaké otázky?"

„Co kdybych byla tvořena motýly, kteří během oběda spí?“

„Být stvořená z motýlů, kteří během oběda spí, by bylo těžké, ale aspoň byste byla pořád krásná a klidná. V době, kdy jste vzhůru, byste si užívala pohledy a zvuky života a chuť jídla. Ale během bdění by pro vás mohlo být obtížné komunikovat. Většina lidí by se snažila pochopit vaši existenci a vy byste musela najít způsob, jak mezi nimi žít, aniž byste na sebe upozorňovala. Pokud byste se samozřejmě nerozhodla odhalit svou jedinečnou povahu."

 

Přesto právě zde jsem si uvědomila, že Character.ai  má větší potenciál, než se na první pohled zdá. Stačí, když přestanete vnímat chatovací místnosti jako tematické zaměření, ale jako nástroj pro zvýšení uživatelské přívětivosti. 

Generátor alternativních časových rovin totiž není osobnost. Jde jen o personifikovaný příkaz. To znamená, že stejný příběh o 300leté redaktorce by vám vygeneroval i ChatGPT. Museli byste se ho ale zeptat nepřirozenou příkazovou formou typu „napiš mi příběh o tom, že je mi 300 let.“

V rámci této metafory pak můžeme vnímat ChatGPT jako technologický zázrak, k jehož využití ale musíme ovládat příkazový řádek. Zatímco Character.ai je první, byť zatím nemotorný, pokus o hlasového asistenta.

Konverzační design bude pro lidi vždy přirozenější než zadávání příkazů. Ostatně je to způsob, jakým se jako lidé dorozumíváme mezi sebou. 

Character.ai šlape na paty ChatGPT

Mobilní aplikace Character.ai je na trhu teprve od května 2023, ale už nyní důstojně konkuruje aplikaci ChatGPT. Podle dat společnosti Similarweb z 10. září aplikaci Character.ai měsíčně ve Spojených státech otevře 4,2 milionů uživatelů, zatímco ChatGPT v rámci stejného období přiláká 6 milionů uživatelů. Globálně ale uživatelé androidů dávají stále přednost ChatGPT, který měsíčně navštíví 22,5 milionů lidí oproti „pouhým“ 5,27 milionům, které má Character.ai. Jak jsou na tom uživatelé iOS, není známo. 

Podle těchto čísel se ChatGPT nemá čeho obávat. Nesmíme ale zapomenout na věkové rozložení. Celých 60 % aktivních uživatelů Character.ai tvoří lidé od 18 do 24 let. Mobilní aplikace ChatGPT má v této kategorii méně než 27 %, čímž se výrazně neliší od ostatních nástrojů. Například MidJourney má 22,3 % mladých uživatelů a Bard, AI nástroj od společnosti Google, pouze 18,43 %. 

Věkové rozložení uživatelů mobilních aplikací Character.ai, ChatGTP a Bard. | Zdroj: Similarweb

Z toho vyplývá, že v rámci Aplikace Character.ai můžeme předpokládat funkční efekt ledovce v podobě masivní základny uživatelů mladších 18ti let, o kterých Similarweb nemůže sbírat data. 

Věkové rozložení, zaměření více na zábavu než práci a chatovací uživatelské prostředí. Tyto tři faktory pravděpodobně stojí za úspěchem mobilní aplikace Character.ai.

Když se pak podíváte na srovnání vývoje návštěvnosti na desktopu a mobilním webu pro Character.ai, Bard a ChatGPT (od Open AI), vede první jmenovaná platforma. 


Zdroj: Similarweb

Může se ale Character.ai  stát relevantním konkurentem ChatGPT? Objektivně v tuto chvíli ne. S Character.ai je zábava, ale k práci se zatím nehodí. A jedním z největších překážek je i malé kontextové okno limitované na 200 tokenů. Pro srovnání: ChatGP-3 má kontextové okno pro 2048 tokenů, GPT-4 pro 8 tisíc tokenů, až 32 tisíc tokenů má nabídnout ChatGPT Enterprise a Claude 2 disponuje až 100 tisíc tokeny. Character.ai tak nabízí například postavu psychologa, ale ten zatím nedokáže dlouho vydržet v roli vnímavého profesionála, který si pamatuje, co mu říkáte.

Z pohledu uživatelské oblíbenosti vedou mobilní aplikace Character.ai a ChatGPT o poznání dramatičtější závod. Zásadní informace o tom, kdo vede, se ale dozvíme až v následujících měsících.

V červenci tohoto roku klesl počet aktivních uživatelů na ChatGPT ve věkové kategorii 18-24  z 30 % na 27 %. Statistici ze Similarweb to tenkrát přisuzovali letním prázdninám. Zásadní otázkou tedy je, zda se na podzim studenti vrátí k této mobilní appce, nebo se už vydali jiným směrem.

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: