TikTok a ByteDance tajně vyvinuly deepfake technologii

7. 1. 2020 | Milada Zemanová
Izraelský startup Watchful.ai objevil v aplikaci TikTok kód pro tvorbu deepfake videa. TikTok ovšem popírá, že by tuto funkci pro výměnu obličejů měl zabudovanou a plánoval ji spustit.

Aplikace TikTok a její vlastník, společnost ByteDance, společně vyvinuly deepfake technologii s názvem Face Swap (výměna tváří). Ta umožňuje uživatelům vkládat libovolné obličeje do fotografií a videí druhých lidí. Face Swap nebyla prozatím oficiálně spuštěna, nicméně v kódu aplikace TikTok a její čínské varianty, známé coby Douyin, se již nachází.

Face Swap uživatele vyzve, aby naskenovali svůj obličej a následně jim nabídne sérii videí, do kterých mohou svůj obličej vložit. Zmíněné naskenování obličeje ovšem vyvolává i obavy, jak bude ByteDance s těmito biometrickými údaji nakládat. Přeci jen, jedná se o stejný princip, kterým uživatelé nastavují Face ID na svých telefonech.

Naskenování obličeje je současně i ochranný prvek. TikTok či Douyin se tak ujistí, že se jedná o vlastníka aplikace, a ne snahu vložit do videa obličej někoho jiného. Aplikace dále vyzve uživatele, aby mrknul, kývnul, otevřel a zavřel ústa. Vše za účelem ověření, že se jedná o skutečného člověka, a nikoliv například fotografii.

Spuštění této funkce může vést k tomu, že lidé budou více obeznámeni s konceptem tvorby tzv. deepfakes, a nebudou tak věřit všemu, co vidí. Současně tak v rámci TikToku a Douyinu vznikne kontrolované prostředí s omezeným počtem videím, které lze pro deepfake využít.

Toto není paywall.

Registrujte se zcela zdarma a získáte:

  • přístup k tomuto článku;
  • přístup k veškerému prémiovému obsahu;
  • každotýdenní newsletter s přehledem toho nejlepšího;
  • možnost soutěžit o zajímavé ceny;
  • a navíc zajímavé slevy na marketingové workshopy.

Vyplňte registrační formulář níže a budeme vědět o tom, pro koho píšeme a co vás nejvíc zajímá.


Na Marketing Journalu vás zajímají témata:


Jak byste definovali hlavní náplň vaší práce?


Kolik let jste v oboru?


Pracujete primárně jako:   Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?Štítky dokumentu: Mobilní aplikace
Sdílejte tento článek:
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.