V australské kampani vytvořili jízdní kolo, které trpí symptomy roztroušené sklerózy

6. 1. 2016 | Jakub Hort
Roztroušená skleróza je nemocí, které často lidé nerozumí. Do kůže nemocných se ale mohou dostat díky speciálně upravenému kolu.

Tohle kolo byste řídit rozhodně nechtěli. Roztroušená skleróza je velmi nepříjemnou a trochu i podivnou nemocí. S blížící se charitativní jízdou na kole s názvem MS Melbourne Cycle, která podporuje lidi s touto nemocí, vytvořila agentura Grey Australia pro neziskovou organizaci MS originální kampaň.

Roztroušená skleróza patří mezi nejběžnější autoimunitní onemocnění, které napadají centrální nervový systém. Jejím nejčastějším terčem jsou lidé ve věku 20 – 50 let a nikdo neví, co ji způsobuje, ani jak jí léčit. U každého se projevuje jiným způsobem a lidé často nechápou, jak můžete být nemocní, protože vůbec nemocně nevypadáte. K lepšímu pochopení této nemoci lidé s touto nemocí ve spolupráci s doktory a mechaniky vytvořili jízdní kolo, které má také roztroušenou sklerózu.

Stejně jako nemocní lidé, i kolo vypadá na první pohled bezvadně. Bližší pohled ale mění perspektivu. „Chtěli jsme vytvořit takové kolo, které dokáže přiblížit člověku takové pocity, kteří lidé s roztroušenou sklerózou zažívají denně,“ říká ve videu Thom Pravda, jeden z hlavních mechaniků tohoto nemocného kola. Prvním krokem bylo záměrné vychýlení konsktrukce, které jezdci způsobí velmi nepohodlnou jízdu. Stejně tak musela být upravena kola. Takzvaná „osma“ dělá z kola velmi těžko ovladatelný dopravní prostředek. Po nějaké době musí jezdec začít používat svaly, které by přirozeně při tomto pohybu nezatěžoval.

Speciálně byly samozřejmě upraveny i zuby na převodníku, aby řetěz nefungoval tak, jak jezdec očekává. Sedadlo je převzato z kol BMX, která nejsou primárně stavěna na pohodlnou jízdu, ale na triky v parku. I řidítka jsou obalena pouze tenkou vrstvou pásky, která je navíc „vylepšena“ o kovové kuličky.

Zvyšování povědomí o těchto symptomech umožní lidem přijít na svojí nemoc daleko dříve. Díky řízením takového kola se dokáží vžít do kůže nemocného a více roztroušené skleróze porozumět. Tato nemoc je skrytá a je třeba to pochopit.

Zdroj: Adweek


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: