V Brně byl otevřen kosmický inkubátor ESA BIC

8. 3. 2018 | Redakce
Nový brněnský inkubátor má během následujících 3 let podpořit celkem 9 start-upů. Za podpory 600 tisíc euro budou hledat možnosti využití kosmických technologií v běžném životě.

První český kosmický inkubátor ESA BIC byl otevřen před dvěma lety, konkrétně v Praze. A stejně jako on, tak nově i ten brněnský, bude moci využívat technologie a systémy Evropské kosmické agentury (ESA). Brněnský inkubátor sídlí v Jihomoravském inovačním centru (JIC) a v následujících 3 letech má podpořit celkově až devět start-upů, které chtějí najít možnosti využití kosmických technologií v běžném životě. Inkubátor je financován částkou 300 tisíc euro Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a stejnou částkou jej podpořil i Jihomoravský kraj. Operátorem tohoto programu v České republice je agentura CzechInvest.

„Už krátce po zahájení provozu pražského kosmického inkubátoru jsme věděli, že potenciál rozvíjet kosmické technologie směrem k praktickému využití v běžném životě mají firmy po celé České republice, nejen v Praze. Projekty, s kterými české firmy přicházely do ESA BIC Prague, nám pomohly přesvědčit ESA, že otevření další pobočky je jednoznačně krok správným směrem,“ uvedla Tereza Kubicová, ředitelka Odboru interních projektů a podpory malých a středních podniků agentury CzechInvest.

Podle slov Václava Kobery, ředitele Odboru kosmických aktivit z Ministerstva dopravy, spolupráce mezi ESA BIC a JIC umožní stimulovat rozvoj podnikatelského prostředí v oblasti kosmických technologií a družicových aplikací. Navíc dle něj bude možné ještě lépe využívat příležitostí a potenciálu, které oblast kosmických aktivit pro rozvoj hospodářství České republiky nabízí.

Start-upy, které se chtějí do inkubátoru zapojit, mají možnost již od června tohoto roku. Podle informací agentury CzechInvest získají finanční podporu ve výši až 50 tisíc eur, samozřejmě zázemí v JIC, včetně konzultačních a poradenských služeb v technologické i podnikatelské oblasti a marketingové podpory a hlavně budou moci sdílet unikání know-how Evropské kosmické agentury.

Prvního československý kosmonaut Vladimír Remek. Zdroj: CzechInvest

Den slavnostního otevření byl pečlivě zvolen, konkrétně v souvislosti se 40. výročím prvního letu československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru. Ten se coby čestný host zúčastnil i slavnostního otevření brněnského pobočky. Spolu s ním byl přítomen zástupce Evropské kosmické agentury Frank Salzgeber, ministr dopravy v demisi Dan Ťok, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula a Jan Urban, pověřený řízením agentury CzechInvest.

V současné době Evropská kosmická agentura provozuje po Evropě síť celkem 18 Business Incubation Centres (BIC). V nich se od roku 2004 inkubovalo již téměř 600 start-upů, které pomáhají přenést kosmické technologie do běžného života.

Český kosmický rok

V listopadu 2018 Česká republika oslaví 10 let v Evropské kosmické agentuře. Při této příležitosti Ministerstvo dopravy a CzechInvest vyhlásili rok 2018 českým kosmickým rokem Czech Space Year 2018. Během něj se uskuteční řada akcí s kosmickým tématem pro širokou i odbornou veřejnost. Jejich přehled a veškeré související informace naleznete na czechspaceyear.com.

Štítky dokumentu: Startup

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: