ZOOT vstupuje na rumunský trh. Plánuje do konce příštího roku otevřít deset Výdejen radosti

10. 11. 2015 | Petr Michl
Největší český online obchod s novou módou ZOOT vstupuje po Slovensku na další trh regionu CEE. První dvě Výdejny radosti otevřel v hlavním městě Rumunska, Bukurešti.

Největší český online obchod s novou módou ZOOT vstupuje po Slovensku na další trh CEE regionu. První dvě Výdejny radosti otevřel v Bukurešti, hlavním městě Rumunska. Třetí bude otevřena do konce roku. Během roku 2016 bude v Rumunsku otevřeno dalších 10 Výdejen radosti.

V Rumunsku se za módu každý rok utratí více než 2,9 miliard eur (téměř 80 miliard korun), přičemž na online připadá zhruba 200 milionů eur (5,4 miliard korun). V porovnání s rokem 2014 narostl rumunský e-commerce trh v roce 2015 cca o 30%. ZOOT očekává na rumunském trhu během následujících 12-14 měsíců tržby kolem €8mn (přes 200 miliónů korun). Do roku 2018 by roční tržby měly dosahovat €40-50 mn.

Rumunsko, jako jedna z nejdynamičtěji rozvíjejících se zemí v regionu střední a východní Evropy, je pro ZOOT první velkou expanzí. ZOOT má silný, ověřený koncept prodeje módy online a vzhledem k velikosti rumunského trhu je expanze velkou výzvou.


Jedna z prodejen v Bukurešti

Během následujících 3 let plánuje ZOOT do rumunských aktivit investovat 6-8 milionů eur, přičemž největší část připadne na marketingové aktivity a budování sítě výdejen. Během roku 2016 jich má ZOOT v plánu otevřít po celém Rumunsku zhruba 10. Zásobování bude probíhat zatím z České republiky zdarma, přičemž ZOOT.ro garantuje dodání dodání objednávek do 48 hodin.

Česko je známé tím, že je tu nejoblíbenější barvou jednoznačně černá, v Rumunsku naopak barvy milují. Tyto rozdíly budou ale zohledněny pravděpodobně až u konkrétní marketingové komunikace. Kolekce budou zatím v Rumunsku prezentované ty samé, co na Slovensku. To je proto, že na Slovensku je již nasazená nová verze responzivního webu, která bude v Česku nasazena na začátku příštího roku.

„Na tento perspektivní módní trh, kde podíl e-commerce neustále roste, přinášíme pestrost, která v kombinaci se sítí Výdejen radosti nemá v regionu obdobu. Zároveň cítíme, že i rumunský trh je na náš unikátní koncept připraven,” říká Ladislav Trpák, Chief Idealist ZOOTu. Spoluzakladatel ZOOTu, Oldřich Bajer, dodává, že vidí ve vstupu na nový trh počátek dalších expanzí.

Tým povede Robert Berza, manažer se zkušenostmi z rumunského prostředí

Nový tým povede zkušený manažer v oblasti e-commerce, Robert Berza. Před nástupem do ZOOTu působil jako marketingový ředitel eMAG, největší e-commerce platformy v Rumunsku. Před tím byl šéfem internetové divize nových médií v CME, společnosti provozující mimo jiné televizní stanice. V rámci této pozice pracoval i v České republice. Nyní se stal country manažerem ZOOTu v Rumunsku.

...ZOOT ideálně kombinuje výhody online i offline světa a přináší zcela nový koncept nakupování módy. ZOOT je projektem, ve který věříte a chcete být jeho součástí. Jsem přesvědčen, že jeho příchod bude mít signifikantní vliv na tuzemský módní trh a díky zcela novému nákupnímu zážitku pomůže změnit přístup k nakupování módy online,“ říká Robert Berza, country manažer Rumunska.


Interiér Výdejny radosti v Bukurešti

Tržby ZOOTu

Od počátku svého fungování v roce 2012 se meziroční nárůst obratu ZOOTu pohybuje v řádech stovek procent. V roce 2013 vyrostl ZOOT o 223%, v roce 2014 o 116%. Tržby společnosti dosáhly v roce 2014 200 milionů korun. V současné době má ZOOT na českém online trhu s módou zhruba 9% podíl. Od vzniku současného konceptu ZOOTu v polovině roku 2012 k 1. polovině 2015 učinili zákazníci více než 650tis. objednávek, v rámci nichž si objednali více než 1,2 mil. kusů zboží. ZOOT má více než 80tis. aktivních zákazníků. Už první polovinu roku 2015 ZOOT překonal v prodejích celý loňský rok 2014, přičemž očekávané letošní se budou pohybovat zhruba okolo 0,5 mld. korun.

Štítky dokumentu: E-Commerce

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: