Apple a Samsung obdržely v Itálii pokutu za plánované zpomalování svých telefonů

25. 10. 2018 | Petr Michl
„Plánované zastarávání" — to je důvod revoluční pokuty ve výši 10 a 5 milionů euro, kterou udělil technologickým gigantům italský úřad na ochranu hospodářské soutěže. Zjistěte, které telefony zpomalují kvůli updatu operačních systémů.

V Itálii padlo vskutku nevídané rozhodnutí. Tamní úřad na ochranu hospodářské soutěže udělil pokutu v maximální výši společnostem Apple a Samsung za praktiky, které snižovaly výkon a tím i hodnotu jejich telefonů.

Tzv. „built in obsolence" je termín označující design výrobků napomáhající k tomu, aby se — lidově řečeno – přístroj rozbil ideálně krátce po záruční době. Dle mínění některých je pouhou chimérou. To, za co padla v Itálii pokuta, je ovšem tzv. „planned obsolence". V tomto případě stárnutí způsobené zakoupenému mobilnímu telefonu softwarovou aktualizací.

Přesnější termín je v tomto případě spíše zpomalení, nikoliv stárnutí či zastarání (v angličtině obsolence). U Samsungu jde o to, že majitelé telefonu Samsung Galaxy Note 4 byli vyzváni, aby si nainstalovali novou verzi operačního systému Android ve skutečnosti vyladěnou pro novější Samsung Galaxy Note 7. Model Note 4 po updatu začal zpomalovat. Dle italských autorit byl tento jev plánován za účelem přimění uživatelů ke koupi nového (rychlejšího) modelu a ocenily ho pokutou v maximální výši 5 milionů euro.

Apple údajně udělal něco podobného, když uživatele iPhonu 6 pobídl, aby si nainstalovali novou verzi operačního systému vytvořeného pro iPhone7. I v tomto případě bylo výsledkem zpomalení staršího modelu. I proto je výše pokuty stejná a to v maximální výši 5 milionů euro. Apple dostal ještě jednu pokutu ve stejné výši za to, že zákazníkům neposkytl informace o zásadních charakteristikách lithiových baterií, včetně jejich průměrné životnosti nebo toho, jak je udržovat či vyměnit.

Konkrétní vyjádření italského úřadu na ochranu hospodářské soutěže zní:

(Společnosti) Apple a Samsung implementovaly nečestné komerční praktiky tím, že updaty operačních systémů způsobily vážné nedostatky a značné snížení výkonu, a tím i uspíšily výměnu telefonů."

Je potřeba dodat také to, že Apple už čelil skandálu v prosinci loňského roku, když vyšlo najevo, že právě softwarově zpomaluje své starší modely. Apple se tehdy obhajoval tím, že je tím chrání od automatického vypínání a dalších problémů. V této věci již jeho zástupci vypovídali před Senátem USA.

Apple čelí dalšímu vyšetřování — podobnému jako tomu italskému — ve Francii, v USA v Kalifornii je na něj podána hromadná žaloba 60 zákazníků. V obou případech může být potenciální pokuta výrazně vyšší než ta italská. Samsung dosud žádným právním problémům ze zmíněných důvodů nečelil.

Samsung se dle Guardian chystá proti rozhodnutí odvolat, kroky Applu nejsou v tuto chvíli potvrzené. Každopádně je ovšem poněkud hořkosladké, když i pro mnoho lidí love brandy jsou popotahované za nečestné praktiky, které kazí zakoupený prémiový produkt jen, aby byl důvod koupit další.  

Kam dál?



Samsung a Apple jsou zdá se – minimálně v přístupu k zákazníkům – tzv. jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Přesto se snaží vzájemně vymezit. Podívejte se na jejich poslední vzájemný střet v článku Samsung si v nové sérii reklam utahuje z iPhonu X a prodavačů Applu.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: