Budiž příspěvek. Facebook odkoupil technologický startup CTRL-Labs a plánuje ovládat počítače pouhou myšlenkou

25. 9. 2019 | Kristýna Vozková
Přidat fotku na Facebook jen tím, že na to pomyslíte? Taková by měla být budoucnost Facebooku. Společnost investovala stovky milionů dolarů do technologického startupu CTRL-Labs, který vyvíjí náramek pro ovládání počítače za pomoci myšlenky.

Ovládání Facebooku pouhou myšlenkou? Není to taková utopie, jako by se mohlo na první pohled zdát. Společnost Facebook totiž odkoupila technologický startup CTRL-Labs. Ten pracuje již čtvrtým rokem na vývoji Brain-Computing technologie, která uživatelům umožní přidávat fotky nebo lajkovat příspěvky jen pouhou silou mysli. A nemusíte ovládat triky jako Jedi, vše za vás obstará speciální náramek

O koupi startupu informoval ve svém pondělním příspěvku viceprezident společnosti Facebook, Andrew Bosworth. Podle něj se jedná o „přirozenější a intuitivnější způsob interakce s technologiemi”. Rozepsal se také o tom, na jakém principu zařízení funguje:

„V míše se nacházejí neurony, které vysílají elektrické signály do svalů v rukou a říkají jim, aby se určitým způsobem pohybovaly, může se jednat například o kliknutí na myš nebo stisknutí určitého tlačítka. Náramek tyto signály dekóduje a převede je na digitální signál, kterému zařízení dokáže porozumět.  Zachytí tak váš záměr a vy poté můžete například sdílet fotografie zkrátka jen tím, že na to pomyslíte.”

Pokud vám to přijde strašidelné, můžete být ještě nějaký čas v klidu. CTRL-Labs, které se nyní stane součástí Facebook Reality Labs, zatím vytvořilo pouze prototyp zařízení a s uvedením finálního produktu na trh počítá až v horizontu několika let. 

Společnost Facebook si tímto krokem snaží pojistit kralování svého impéria do budoucna ohrožené tahanicemi s antimonopolními úřady (vyloučeno není rozdělení triumvirátu Facebook — Instagram — WhatsApp). Otázkou však zůstává, zda se jí to skutečně podaří. Do oblasti Brain-Computing technologií totiž mimo jiných několik let investuje také Elon Musk. A právě jeho startup Neuralink se po (hojně kritizovaném) testování obdobné technologie na zvířatech chystá v příštím roce zahájit jeho testování na lidech. Doufejme tedy, že se Facebook s tímto krokem nepřepočítal. Podle neoficiálních údajů, které zveřejnil Bloomberg se totiž cena za odkup CTRL-Labs pohybovala v rozmezí neuvěřitelných 500 milionů dolarů až 1 miliardy (v přepočtu 11,8 až 23,6 miliard korun). 

Podívejte se na video, ve kterém spoluzakladatel CTRL-Labs, Thomas Readon, hovoří o možnostech, které taková technologie lidstvu skýtá.  

Zdroje: businessinsider.com, Facebook

Kam dál?

Na co narážíme, když mluvíme o problémech Facebooku s antimonopolní legislativou? Nyní čelí vyčetřování zaměřené na oblasti soukromí, sběru dat i monopolistických obchodních praktik. Zjistěte více v článku Facebook čelí dalšímu vyšetřování. Zneužívá svého dominantního postavení na trhu?.

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: