Burger King školí své zákazníky ohledně síťové neutrality

26. 1. 2018 | Petr Michl
V USA je ohrožena síťová neutralita. Samotný termín i konsekvence většina americké veřejnosti nedohlédne. Burger King se to proto snažil vysvětlit krutým sociálním experimentem.

V USA byla prolomena síťová neutralita. Toto poměrně složité téma může znamenat otevřené brány k cenzuře. Burger King se rozhodl poučit své zákazníky o tom, o jak nebezpečný krok jde. Nebojí se je u toho přitom ani rozčílit.

Prolomení síťové neutrality ve zkratce znamená, že poskytovatelé internetu mohou pro určitý obsah či weby měnit rychlost připojení nebo jeho cenu. Díky tomu mohou dle svého uvážení učinit některé části internetu hůře dosažitelné. Konkrétně dokážou vyšší cenou nebo komfortem při surfování uvalit na určitý obsah, webové stránky či služby restrikce a přistoupit tím k jakési měkčí verzi cenzury.

Pokud vám to pořád nepřijde jako alarmující, je škoda, že jste se nemohli postavit do fronty na Whoppera na jedné z poboček Burger Kingu, kde proběhl zmíněný sociální experiment. Zákazníci měli zaplatit různé (a někdy i pořádně přemrštěné ceny) za obsloužení při odlišných rychlostech definovaných jednotkou MBPS (making burgers per seconds). Podívejte se, jak na to reagovali.

Uznejte, že 26 dolarů za Whopper je nehorázná suma a i další odtajněná nařízení nedělají zákazníkům šťastnými. Cože, sendvič je připravený, ale vy nemáte povolení mi ho dát?" opakuje nevěřícně jeden muž, který už slevil ze své touhy po burgeru, ale ani do další položky z menu se jen tak zakousnout nemůže.

Přísná pravidla síťové neutrality platila od roku 2015. Byla zavedena administrativou Baracka Obamy s cílem zajistit svobodný a otevřený internet. Reagovala na výše popsané nebezpečí, které předtím v praxi předvedl například internetový poskytovatel Comcast. Ten svým zákazníkům záměrně zpomaloval Netflix, aby donutil tuto video-on-demand službu k nové podobě vzájemné smlouvy, kdy mu měl Netflix platit více. V prosinci 2017 pak s platností od letošního roku tyto regulace zrušila přes velké protesty Americká Federální komise pro spoje (FCC).


Konsekvence tohoto kroku nejsou jednoduché na vysvětlení. Je to o to těžší, protože uvolnění pravidel síťové neutrality spíše otevírá prostor pro negativní jevy, neznamená jejich automatický výskyt.

Burger King se o to přesto pokusil, i za cenu toho, že pořádně namíchne své zákazníky. Chci jen burger. Tohle je špatný sen. Chci jen za...raný burger, brácho," reaguje jeden z hladových zákazníků na tento sociální experiment a docela dobře ilustruje, jak by se mohli nyní tvářit lidé při snaze dostat se na poskytovatelem internetu záměrně zpomalenou stránku. Burger King si za odvahu říct názor na politické dění kolem sebe zaslouží pochvalu. Navíc to vypadá, že veřejnost jeho krok oceňuje. Video zachycující experiment má za 2 dny přes 2,5 milionu zhlédnutí a pozitivní hodnocení výrazně převažuje. 

Kam dál?



Burger King se již dlouhodobě nebojí realizovat na první pohled šílené nápady. Loni v Argentině zastavil na jeden den prodej svého legendárního hamburgeru, aby podpořil charitativní úsilí svého největšího konkurenta. Přečtěte si o tom v článku „Chcete Whopper? Dnes ne!" Burger King posílal své zákazníky do McDonald's pro Big Maca.

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace Online PR

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: