Co je Telegram a proč na něj všichni hromadně prchají z WhatsAppu?

2. 3. 2021 | Barbora Vičarová
Zvěsti o nových podmínkách chatovací aplikace WhatsApp přiměly miliony uživatelů k rychlému exodu. Co víme o jeho alternativách, Telegramu a Signalu, a vyplatí se na ně prchnout?

WhatsApp, v Česku velmi populární chatovací aplikace, patří od roku 2014 pod Facebook a v poslední době je skloňován zejména s novými podmínkami bezpečnosti, které uživatelům úplně nehrají do karet. Do podmínek totiž nově vpašoval formulku, že může veškerá data sdílet se svojí mateřskou společností, tedy Facebookem. Na tuto novinku uživatele upozornil například Apple, který ve svém App Store odebral WhatsAppu bezpečnostní štítek a v následné přestřelce s WhatsAppem pak ukázal, jak obrovské množství metadat na své uživatele Facebook prostřednictvím WhatsAppu drží. 

Celá kauza se začala šířit sítěmi a uživatelé tak houfně odchází do jiných služeb, které by měly být lépe šifrované a zabezpečené – třeba právě na Telegram. Ten existuje od roku 2013 a chlubí se právě vysokou bezpečností konverzací uživatelů, ať už těch skupinových nebo mezi jednotlivci. Momentálně ho používá kolem 500 milionů aktivních uživatelů a právě díky kauze s WhatAppem mu v polovině ledna přibylo za pouhých 72 hodin 25 milionů nově registrovaných lidí. 

Rychle pryč!

Je však přesun na Telegram posunem k lepšímu, nebo jen uživatelé houfně následují dav? Telegram je ruskou společností vlastněnou bratry zakladateli Pavlem a Nikolaiem Durovovými. Právě Pavel Durov je pak příznačně přezdíván ruským Markem Zuckerbergem, protože založil také velmi populární ruskou síť VKontaktě, a díky ní se stal miliardářem. Momentálně už v ní nijak nefiguruje, jelikož byl vytlačen příznivci ruského prezidenta Vladmíra Putina a Kremlu, aby prodal své podíly. Durov odešel z Ruska do Německa, on sám tvrdí, že byl vytlačen proto, že odmítl poskytnout údaje o uživatelích VK ruské vládě nebo uzavřel skupinu protikorupčního obhájce a vůdce opozice Alexeje Navalného, ​​která na sociální síti fungovala.

Paradoxem pro houfně přicházející uživatele je zejména fakt, že i Telegram měl v minulosti problémy s bezpečností. Speciální šifrování end-to-end (tedy takové, kdy zprávu přečte pouze odesílatel a příjemce) totiž funguje až poté, co telegramovou koverzaci označíte ručně za “Tajnou” a ani poté není šifrování stoprocentní. Neplatí totiž pro oblíbené skupinové chaty, ani pro konverzace, které vám posílá někdo, koho nemáte uloženého v kontaktech. Ale to nově příchozím nevadí, naskočili na vlnu trendu a jejich přesunu významně nahrává třeba extrémní podobnost prostředí Telegramu a WhatsAppu, na které jsou zvyklí. 

Síť pro nekalou činnost

Kontroverzní popularitu zabezpečení Telegramu vzbuzují také příběhy o tom, že právě tuto platformu (společně se zmíněným Signalem) používají nejrůznější skupiny pro nelegální činnost. Internetem kolují historky o tom, jak Telegram milují například teroristé z ISIS, extremisté a neonacisté nebo šiřitelé nelegálně pořízených nahrávek pro dospělé. Právě dokonalé zabezpečení tak může být v tomto případě dvousečné.

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace
Sdílejte tento článek:
Podobné články: