Facebook vyvíjí nový způsob, jak znovu vytvářet styly textu na základě příkladu obrázku

15. 6. 2021 | Petr Michl
Projekt TextStyleBrush umožní nahradit text na stávajících snímcích, včetně scén na pozadí, pomocí jediného záběru a jediného slova vzoru použité typografie. Může to pomoci při lokalizaci reklam, ale také při tvorbě DeepFake textů.

 

Měnit nápisy na fotografiích není nic nemožného. Záleží dost na struktuře pozadí, ale pro alespoň trochu zkušeného grafika to nepatří mezi nejtěžší úkoly. Ovšem automatizovat takový proces a nechat ho na umělé inteligenci je o něčem jiném. Přesně něco takového má ovšem zvládat Facebook, který vyvíjí systém založený na strojovém učení, který by uživatelům umožnil znovu vytvořit styl textu na prakticky jakékoli fotografii pouze na základě příkladu jednoho slova.

Něco takového může výrazně pomoci v oblasti lokalizace reklam, překladů a podobných úprav. Projekt TextStyleBrush umožní nahradit text na stávajících snímcích, včetně scén na pozadí, pomocí jediného záběru a jediného slova jako referenčního bodu. Dobře to ukazuje následující video.

Právě schopnost poradit si i s pozadím za písmem, stíny a podobnými komplikacemi má povyšovat schopnosti TextStyleBrush nad jiné současné AI systémy. Proč je to tak složité? „Znamená to porozumět neomezeným stylům textu nejen pro různé typografie a kaligrafie, ale také pro různé transformace, jako je rotace, zakřivený text a deformace, ke kterým dochází mezi papírem a perem při ručním psaní, nepořádek na pozadí a obrazový šum. Kvůli těmto složitostem není možné přehledně oddělit text od jeho pozadí, ani není rozumné vytvářet komentované příklady pro každý možný vzhled pro celou abecedu, stejně jako číslice,“ vysvětluje Facebook.

Proměna dává možnost překladů textu z vyfocených scén, jako to můžete vidět na obrázku níže. 

Mimo výše uvedených bohulibých příkladů využití nové technologie, existuje ovšem jistě i možnost jejího zneužití. Už nyní celebrity se základním online vzděláním ví, že by neměli být zachyceni na internetu s velkou bílou deskou či plachtou v rukách, protože pak bude velmi jednoduché dát na ně nápis s jakýmkoliv sdělením. TextStyleBrush je sofistikovanější a zvládne něco podobného i v případě mnohem obtížnějších úkolů, navíc dokáže teoreticky pomoci odstranit například watermark na fotografiích. Facebook si toho je vědom a naopak říká, že rozvoj tohoto projektu může napomoci při odhalování DeepFake textů.

Zdroj: Facebook Newsroom

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: