Infografika: Delší texty generují 2x více zaujetí než ty krátké. I na mobilech

17. 5. 2016 | Kateřina Tauchenová
Ačkoliv se dle různých průzkumů průměrná doba udržení pozornosti uživatelů stále zkracuje, u uživatelů mobilních zařízení dosahují nejlepších výsledků texty o délce jeden až pět tisíc slov.

Na jaký druh obsahu se soustředit více – na krátké texty nebo delší články, které nabízejí lepší vhled do tématu? To je otázka, kterou si klade mnoho marketérů. Určitým vodítkem pro rozhodování může být průzkum serveru BuzzSumo, který analyzoval více než milion článků vydaných během loňského roku. Jeho výsledkem bylo poměrně zajímavé zjištění: delší texty, obsahující více než 1000 slov, čtenáři mnohem častěji sdíleli, nebo na ně jinak odkazovali, než tomu bylo u krátkých textů.

V rámci průzkumu bylo ale zároveň zjištěno, že průměrná doba, po kterou jsou lidé schopni udržet pozornost, za posledních 15 let klesla o 33 %.  Tento výsledek by tak naopak hovořil ve prospěch kratších forem obsahu, u kterých lidé svou pozornost udrží a jsou je schopni konzumovat i prostřednictvím mobilních zařízení, jejichž obliba při konzumaci mediálního obsahu stále rapidně roste.

Takže krátké nebo dlouhé texty? Odpověď na tuto otázku se nedávno pokusila najít také americká nezisková organizace Pew Research ve spolupráci s firmou Parse.ly, která se zabývá webovou analytikou. V rámci společně realizovaného průzkumu analyzovali způsob, jakým uživatelé interagovali s téměř 75 tisíci článků publikovanými na vybraných webových stránkách v průběhu září 2015. Během analýzy sledovali dobu, kterou uživatelé strávili čtením textů v závislosti na jejich délce, a také způsob, jakým na publikované články uživatelé reagovali na sociálních sítích.

Zde je shrnutí jejich poznatků.

Delší obsah stále funguje – i na mobilech

Navzdory klesající době pozornosti uživatelů i zmenšujícím se obrazovkám používaných zařízení vyšlo v průzkumu najevo, že čtenáři stráví na mobilních zařízeních dva krát více času čtením delších zpravodajských článků než kratších textů.

Tento čas pak stabilně roste spolu se rostoucím počtem slov v daném textu.

OBRAZEK

Je však nutné zmínit, že i přes tento rostoucí čas strávený čtením delších článků, se nejedná o nijak významně dlouhou dobu – konkrétně bylo v průzkumu zjištěno, že lidé strávili čtením textů s rozsahem jeden až pět tisíc slov průměrně 116 sekund. Což rozhodně není dostatečně dlouhá doba ke kvalitnímu vstřebání takto rozsáhlého obsahu. Na druhou stranu je ale zřejmé, že uživatelé jsou ochotni věnovat čtení delší čas, a proto publikování krátkého obsahu není jedinou cestou, jak je zaujmout.

Krátký obsah převažuje

V úvodu článku zmíněný průzkum serveru BuzzSumo ale ukázal, že i přes dobré výsledky delší textů ve smyslu interakcí čtenářů či jejich sdílení jsou častěji publikovány texty kratší, tedy ty obsahující méně jak tisíc slov. Konkrétně se jednalo o 85 % z více jak milionu zkoumaných článků. „Buď lidé ignorují data z průzkumů, nebo je pro ně moc složité napsat kvalitní text v delším rozsahu,“ shrnuje situaci BuzzSumo.

K podobným výsledkům pak došli experti z Pew Research  - do kategorie kratších článků spadalo 76 % analyzovaných textů.

Přitom delší články dokáží průměrně vygenerovat zhruba stejný počet návštěv webu jako ty krátké.

„Nemusí to nutně znamenat, že si uživatelé žádají pouze dlouhé texty, protože ve chvíli, kdy kliknou na daný odkaz, vlastně nevědí, o jak dlouhý text se jedná. Na druhou stranu ale ve smyslu sdílení nebo odkazů pak dokáží delší texty najít cestu ke zhruba stejnému počtu čtenářů, jako ty krátké,“ podotýká Pew Research v závěrech průzkumu.

Pokud jste si tedy mysleli, že krátké texty na vašich stránkách dokáží získat více pozorností a přivést vám tak více čtenářů, výše uvedená čísla ukazují, že délka příspěvku nehraje v tomto případě roli.

Čtenáři stráví více času čtením delších textů o víkendu

Není velký překvapením, že uživatelé stráví nejvíce času čtením delších textů o víkendech – konkrétně v sobotu a v neděli ráno.

Na základě této informace lze proto předpokládat, že publikování delších textů o víkendu v ranních či dopoledních hodinách může být cestou k úspěchu.

Facebook versus Twitter

Zatímco díky Facebooku se k danému obsahu dostane mnohem více lidí, uživatelé, kteří se k němu dostanu z Twitteru, obvykle stráví mnohem delší dobu jeho čtením.

Celkově vzato kolem 80 % návštěvníků ze sociálních sítí zajišťuje zpravodajským serverům Facebook. Twitter pak přispívá výrazně menším množstvím, a to zhruba 16 %. To odpovídá faktu, že Facebook je mnohem větší sociální sítí a navíc jej mnoho vydavatelů považuje za stěžejní komunikační kanál. Nicméně uživatelé Twitteru, kteří se možná trochu více zajímají o aktuální dění, jsou ochotni věnovat konzumaci zpravodajského obsahu mnohem více času, a lze tak předpokládat, že jsou schopni jej i mnohem lépe vstřebat. Data z průzkumu ukazují, že uživatelé Twitteru průměrně stráví o 24 % více času čtením článků než ti, kteří na článek o podobné délce přišli z Facebooku.

Bounce rate

Bounce rate, tedy míra okamžitého opuštění stránky, je jednou z klíčových metrik pro každého marketéra. A není jí nadarmo. Pokud lidé přijdou na daný web, podívají se na jednu stránku a ihned zase odejdou, je to poměrně dobrý ukazatel špatného zpracování webu, který návštěvníkům nedokáže poskytnout dostatečně zajímavou či relevantní uživatelskou zkušenost.

Na druhou stranu ale toto pravidlo nemusí platit ve všech případech. Záleží především na stanovených cílech. Někdy totiž cílem může být právě návštěva té jedné konkrétní stránky. A ačkoliv by bylo skvělé, kdyby lidé po přečtení prvního článku automaticky přešli na další a pak ještě na další, původním cílem daného vydavatele bylo, aby si přečetli ten první článek, na který je přivedl odkaz umístěný třeba právě na sociálních sítích. Vysoká míra opuštění stránek proto v případě zpravodajských serverů nemusí vypovídat vůbec nic o kvalitě daného webu.

Tento předpoklad potvrzují i výsledky průzkumu: 72 % čtenářů delších textů a 79 % těch, kteří si na stránku přišli přečíst kratší text, si prohlédli pouze ten článek, kvůli kterému původně web navštívili.

Je tedy zřejmé, že především u uživatelů, kteří na web přicházejí přes mobilní zařízení, je poměrně složité udržet je na webu i po přečtení prvního textu.

Průzkum zohledňuje i mnoho dalších faktorů, jako například míru zaujetí s ohledem na čas publikování textu. Celý report od organizace Pew Research s názvevm “Long-Form Reading Shows Signs of Life in Our Mobile News World” shrnující výsledky průzkumu si můžete přečíst zde.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: