Kolik dlužníků se nachází v okolí půl kilometru? Čínský WeChat zná odpověď

4. 2. 2019 | Aneta Birnerová
Čína píše další kapitolu v kronice orwellovské dystopie. Po zavedení online systému sociálního kreditu přichází severočínská provincie Hebei s novou technikou dohledu.


Zdroj: Stock photos na Shutterstock, autor Auzuddin Saad 


Současné události čím dál více potlačují pozůstatky naivní představy internetu jako habermasovské Veřejné sféry, kde se lidé schází a logicky komunikují své názory bez ohledu na osobní majetkový, či společenský status.

Nicméně bez dobrého společenského statusu si v Číně od minulého roku pomalu nezajdete ani do kina. V říjnu 2018 se první provincie přidaly k hodnotícímu programu, který je v plánu od roku 2014 a v plné síly by měl být podle vládních dokumentů do dvou let.

Projekt pracuje s udělováním sociálního kreditu každému občanovi Čínské lidové republiky, čímž cení nebo trestá jeho chování. Mechanismus má svůj předobraz v udělování bodů na kreditní kartě. K snížení sociální kreditu dojde například za špatné řízení, ale také za kupování přílišného množství videoher a samozřejmě za vyjadřování se proti režimu nebo šíření fake news.


Zdroj: The Next Web

A co s nízkým počtem bodů nemůžete? Cestovat. Nikdo nechce, aby se člověk s toxickými myšlenkami dostal možnost šířit nákazu dál, a proto mezi omezení při nízkém počtu sociálního kreditu zahrnují dopravu letadlem i vlakem. Při drobnějších přestupcích je lidem pouze odepřen luxus první třídy a business plus. Ruku v ruce s tímto omezením jde snížení rychlosti internetu. Uzavřou se vám také dveře dobrých škol, získáte veřejné označení špatný občas a můžete dokonce přijít o svého domácího mazlíčka. Naopak za dobré chování budete odměněni možností sdružovat se v luxusních hotelech a vybírat si z většího množství nabídek na internetových seznamkách. To jsou základní pravidla hry, o níž vláda tvrdí, že její hlavní cíl je „rozvíjet upřímnost.“

A u upřímnosti zůstaneme i v rámci nového programu, který plánuje severočínská provincie Hebei rozkládající se kolem Pekingu.

 

Program se v překladu jmenuje mapa dlužníků-povalečů (map of deadbeat debtors) a bude součástí čínské nejoblíbenější chatovací superaplikace WeChat, obdobě ruského VKontakte, za jejíž popularitou stojí i fakt, že v Číně jsou světově oblíbené chatovací aplikace jako například SnapChat nebo WhatsApp zakázané.

Po nainstalování programu by se měl uživatel ocitnout na mapě, která odhalí každého neplatícího dlužníka v okolí 500 metrů. Add-on zatím umí odhalit pouze geolokaci majetkových hříšníků, zda bude zobrazovat i jejich jména, je v jednání.

Jaký je minimální dluh, aby se člověk ocitl na černé listině? Jaké jsou atributy, podle kterých ostatní poznají, že je člověk schopen splátek? Tyto otázky zatím zůstávají bez odpovědi.

Informace, které dříve měly k dispozici pouze státní a bankovní entity, budou náhle dostupné všem. Co si od toho Čína slibuje? Nahlašování lidí, kteří se pouze tváří jako neschopní pravidelných splátek. To je samozřejmě volný překlad oficiálního záměru programu, který předkládá mluvčí soudu: „Je to součást našich opatření k prosazování našich rozhodnutí a vytvoření společensky důvěryhodného prostředí.“

Místo Habermase tedy popsané technologické inovace dávají za pravdu návrhu francouzského filosofa Lévi-Strausse, ke kterému se přiklání také americká politoložka Jodi Dean: Internet pracuje jako nulová instituce (zero institution), instituce bez pozitivní ani negativní funkce, jež pouze odráží polaritu ostatních. To, co v demokratické společnosti představuje vítaného pomocníka marketérů, může být v rukách nedemokratické vlády klíčem k utužení totality umožňující sociální inženýrství dosud netušených rozměrů.

Zdroje: Business Insider, China Daily, The Next Web

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: