Making of: Co předcházelo vyjetí Knight Ridera na D1

20. 7. 2017 | Petr Michl
Hrdinové ze seriálů s mluvícím autem mohou zdánlivě všechno. Než se ovšem vydal David Hasselhoff na závod po D1, předcházelo tomu půl roku náročné videoprodukce.

Minulý týden jsem psali o virálu zachycujícím Micheala Knighta ze seriálu Knight Rider na cestě do Brna po D1.  Jeho triumfálnímu příjezdu na Náměstí svobody, převzetí Krtečka od prezidenta Zemana a statisícům zhlédnutí předcházelo nicméně hodně práce. Konkrétně půl roku. Autor videa, Michal Orsava popsal pro Marketing Journal svůj tvůrčí proces.

 

Popkulturní reference, která zabere

O čem uslyšíte v českých televizních zprávách nejčastěji?  Borec nakonec má vždy jiného aktéra, ale jedna stálice se objevuje téměř každodenně. Poněkud rozkopaná a věčně zasekaná stálice. Všechno začíná u originálního nápadu!  Po videu Brno – město plné vzrušení jsem si říkal, co dalšího v česku rezonuje. Denně se o tom mluví v rádiu a v novinách a je to známý zdroj problémů. Okamžitě vyvstala naše slavná dálnice D1. Oproti Brnu bylo toto téma ideální z toho důvodu, že je více celorepublikové a mohlo tak oslovit daleko více lidí," vysvětluje Michal Orsava.

Dle Orsavy je jedním ze spolehlivých receptů na úspěch vzít nějakou známou osobnost a zatáhnout ji z jiného světa do toho našeho. Tom Hanks dívající se na plakát s Hanou Zagorovou a luštící v Brně záhadu jsoucna zabral. Koho ale svázat s D1?  Michal Orsava vysvětluje své rozhodnutí takto:

V řešení bylo spousta postav  z filmů jako Kurýr, Nebezpečná rychlost, Rivalové, James Bond, Drive, Smrtonosná past, Mad Max a další. Žádný z nich se na D1 úplně nehodil a tak jsem hledal dál. Po pár dnech jsem i díky kamarádovi Petrovi Sabákovi narazil na YouTube na legendárního KITTa a Michaela Knighta, kterého jsem dost sledoval jako malý. Bylo rozhodnuto – ty jedeš!"

 

Co bude Knight Rider dělat? Detektivní zápletka byla příliš komplikovaná

Správný hrdina musí mít své poslání. Michael Knight se vždy bil za spravedlnost nevinných a bezbranných. Pokusy napasovat do videa příběh, kdy by řešil nějaký problém, zločin či korupční kauzu, byly dle Orsavy příliš složité. Můj dlouholetý kolega, scénárista a režisér Radim Svoboda tehdy dostal nápad o Diamond Race, o kterém jsem do té doby nevěděl. Zhlédl jsem tedy pár reportáží a bylo jasné, že záminka závodu by ve spojitosti s Knight Riderem mohla fungovat. Samozřejmě bylo zásadní, aby to neskončilo jen u toho, ale aby se Michael Knight potýkal i s dalšími českými reáliemi. Proto se ve videu objevovaly věci, se kterými se tu v Česku všichni setkáváme -  felicie, trabant, citáty Kooperativy na mostech na D1, Andrej Babiš, Karel Gott, Benzina, Miloš Zeman, Jiřina Bohdalová, Krteček a další," vysvětluje.

Video Brno – město plné vzrušení využívá pro lepší orientaci diváka v ději popisky. U Knight Ridera zvolil Orsava prostřihy ze zpravodajství. Pomocí sekvencí zpravodajství mohlo video v rychlosti přeskakovat nudné úseky závodu a dostat nás k další scénce. Také orientovali diváka v ději a příběh proto mohl plynout daleko rychleji než u Hankse," dodává a doplňuje, že hlas reportéra namluvil Karel Rožánek z České televize. Rešerše reportáží o Diamond Race pak přivedla autora k videím o dálničních pirátech a policejních hlídkách pokutující tyto delikventy. Ta posloužila jako inspirace k tomu, aby policie pronásledovala a pokutovala Knight Ridera, kterému kvůli tomu mizí body z řidičáku.

 

Výběr scén ze seriálu

Klíčem pro výběr scén ze všech čtyř sérií seriálu bylo najít hlášky komentující stav silnic či problém s cestou. Nebylo to ale jen o tom. Kromě hlášek jsem hledal i vhodné záběry pro maskování – většinou záběry s ne příliš složitými kamerovými pohyby či neměnnou perspektivou pro lepší maskování. Hledal jsem všechny průjezdy auta, vystupování, nastupování, Kitt stojící v koloně a další," vysvětluje Michal Orsava.

Ten si vytyčil jako strop pro stopáž finálního videa 3 minuty. Zdaleka ne všechny hlášky se tak dostaly do finálního videa. Část z nich můžete slyšet v  MAKING OF videu (je na konci článku - pozn. red.).

 

Postprodukce a dotáčky

Vizuální efekty na tomto videu byly více obtížné než u předchozího videa Brno – Město plné vzrušení. Nyní bylo ke zpracování více scén a VFX záběrů. Také auto samotné bylo náročnější na maskování. Bylo totiž potřeba zprůhlednit i všechna okna, aby skrze KITTa bylo vidět české pozadí a ne krajina v Kalifornii, kde se seriál natáčel. Navíc video s Tomem Hanksem v Brně bylo také z 90% v noční atmosféře, kde se snadněji zakryjí jakékoli nepřesnosti v maskování. Knight Rider je celý v denním světle, a proto muselo být maskování přesnější a nároky na sladění světelných podmínek byly daleko vyšší," objasňuje Michal Orsava, který byl nucen zapojit do práce další profesionály: Musel jsem roztřídit práci na menší úseky a rozvrhnout celou realizaci projektu na více částí. Pomohli mi známí z oboru (Jiří Kubalec) či bývalí spolužáci (Jakub Kříž). Někdo maskoval záběry a další vytvářeli grafiku (například malá televize s mapou České republiky a infografikou s auty, novinový článek atd.)."

Veškerý použitý software pro vizuální úpravy videa se sestával z programů: Adobe Premiere, Adobe After Effects, Adobe Photoshop a Mocha.

Po této fázi přišly na řadu dálniční dotáčky, na které bylo vytvořeno speciální kamerové auto. Byla jím Škoda Felicia pick-up. K natáčení jsme použili DJI OSMO x5 s 15mm objektivem uchycené s pomocí stativu Manfrotto 190x3 s videohlavou Manfrotto 502ah a upínacích popruhů narigovaných" k Felicii," vysvětluje kameraman Luboš Mořický, který se o techniku staral. Další záběry byly pořízeny ze stativu podél silnice ve 4K, aby je šlo případně ořezat na rozlišení Full HD. 

Na dálnici jsme strávili celý víkend a užili si doslova všechna zúžení a uzávěrky. Natáčeli jsme na různých benzinkách, výjezdech z dálnice. Nakonec jsme si nechali záběry z Prahy a na závěr Brno. Při dotáčení záběrů jsem u sebe vždy měl originální záběry Knight Ridera a hlídali si věci jako úhel a pozice kamery, směr světla, pohyb apod. Během natáčení na dálnici jsme neunikli pár pokutám, které jsem se pak rozhodl do videa také zapasovat. Můžete je vidět na palubce v záběrech uvnitř KITTa," doplňuje Michal Orsava další podrobnosti.

 

Finální úpravy si vyžádaly další návrat na dálnici

Na závěr šlo o to spárovat záběry z dálnice s těmi ze seriálu. Postupně jsem přiřazoval jednotlivé záběry z dálnice k seriálovým záběrům auta. Finální úpravy měly dodat záběrům punc realističnosti – přidávali jsme stíny, odlesky, kouře z výfuků, věci do popředí apod. Díky spojení několika elementů to teprve vypadá, že tam skutečně stojí. Některé záběry z dálnice úplně neseděly, například perspektivou nebo velikostí záběru, a tak jsem se vydal na dálnici ještě jednou. Tentokrát s Honzou Štumpou, který zapůjčil další část kamerové techniky."


Michal Orsava (uprostřed) na benzince při dotáčkách z D1

V této fázi už KITT v postprodukci projel celý závod a video bylo v podstatě hotové. Michalu Orsavovi to  ale nestačilo:

Chtěl jsem jít ještě dál a postupně přidával do obrazu drobnosti, kterých si divák všimne až na podruhé, na potřetí, na desáté podívání. Příkladem toho je celý sekundární příběh odehrávající se ve zpravodajské liště České televize informující nás o Jiřině Bohdalové, jež se také účastnila závodu. V polovině však píchla a v závěru jí byly sebrány všechny body řidičského průkazu. Neměla totiž na svém vozidle STK, a tak si koupila kolo. Skutečně jsem zaregistroval v komentářích, že lidé toto a mnoho dalších podobných fórků našli."

Následovaly barevné korekce s kameramanem, kdy se ladilo světlo a barevnost originálních záběrů ze seriálu a záběrů z dálnice. Mezi fanoušky se mimo jiné objevily hlasy ptající se na to, proč si tvůrci nepůjčili kopii KITTa, kterou si dokonce můžete v Česku dokonce pronajmout. Proti tomuto rozhodnutí stály mimo nezanedbatelné ceny pronájmu i obtížnost barevných korekcí, která by se tím například v případě záběrů z interiéru ještě zvýšila.

Na závěr pak zbývalo doladění zvukové stopy:Na zvukovou postprodukci  jsem oslovil Luboše Ondráčka z Brna. Ten srovnával hlasitosti a umístění jednotlivých hlášek a dal zvuku finální korekce. Přidal do videa mnohé ruchy a sound designy, které videu dodaly na mnoha místech realističnost a vtipnou tečku. Tím byl hotový finální mix zvuku a tím se vše dokončilo." 

Dle Michala Orsavy šlo o nejvíce komplexní projekt, na kterém zatím pracoval. Po týdnu a půl od publikace má video na Facebooku a YouTube více než 750 tisíc zhlédnutí. 

Kam dál? 

Pokud jste dočetli až sem a ještě jste video s Knight Riderem na D1 neviděli, napravte to zde


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: