Ondřej Ilinčev na CopyCampu 2019: Texty mají pracovat s lidskou náturou

25. 11. 2019 | Milada Zemanová
Touha zapojit se do komunity, nenechat se omezovat či do něčeho tlačit. I takové instinkty můžete zapracovat do svých textů a přimět lidi k akci, ke které chcete.

Na letošním ročníku CopyCampu vystoupil CRO a UX specialista Ondřej Ilinčev a humornou formou připomněl, že lidé jsou divní a nechovají se logicky a na to je potřeba pamatovat i při tvorbě textů. V rámci své přednášky s názvem „Jak využít přirozené instinkty lidí v textech na webu” se zaměřil na zkameněliny, ručníky i daňová přiznání. Níže se zaměříme na konkrétní ukázky textů, které se v jednotlivých situacích ukázaly nejefektivnější.

Důležitým faktorem, se kterým při tvorbě textu pracujte, je lidská přirozenost. Jako příklad si představte situaci, kdy ve vedlejší místnosti člověk dostane záchvat. Pokud jste sami, podle průzkumu mu pomůžete v 85 % případů. Pokud jsou ale v místnosti s vámi další lidé, tak mu pomůžete jen v 31 % případů.

Proč tomu tak je? Právě zde se projevuje lidská snaha zapadnout a chovat se jako ostatní. Což je faktor, který můžete využít ve svůj prospěch. Při tvorbě textů se snažte identifikovat konkrétní komunitu a na ni své texty zacílit .

Velmi pěkným příkladem je situace ze zkamenělého lesa v Arizoně. Ročně zde lidé ukradnou 14 tun zkamenělého dřeva a správci parku se tomuto snaží zabránit. Umístili tak na kraj lesa cedule, kde informovali právě o tom, že lidé dřevo kradou. 

Toto je tzv. negativní social proof. Lidé mají pocit, že když kradou ostatní, tak těch pár gramů, které si odnesou, už žádný velký rozdíl neudělá. Zmíněné cedule o něco snížily počet odnesených zkamenělin, ale jednalo se o posun k lepšímu jen v řádu nižších procent.

Jak by text upravil Ondřej Ilinčev? Dle něj příklad k následování docílíte, když vyzdvihnete pozitivní příklady.

Štítky dokumentu: Reportáže
Sdílejte tento článek:
Podobné články: