Hlavní technologické předpovědi pro rok 2011 podle CA Technologies

6. 1. 2011 | Kubín Otakar
Společnost CA Technologies, jedna z největších světových nezávislých softwarových společností, která byla v minulosti několikrát člen prestižní skupiny „Fortune 500“ pěti set amerických společností s největším obratem, vydala svojí technologickou předpověď pro rok 2011. Ten se má podle CA Technologies stát rokem cloud computingu.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Společnost CA Technologies, jedna z největších světových nezávislých softwarových společností, která byla v minulosti několikrát člen prestižní skupiny „Fortune 500“ pěti set amerických společností s největším obratem, vydala svojí technologickou předpověď pro rok 2011. Ten se má podle CA Technologies stát rokem cloud computingu. Ten bude znamenat v komunikaci společností podobný převrat, jako akcelerovaný vývoj mikroprocesorů v padesátých letech anebo prudký nástup internetu v letech devadesátých.

Budoucnost je v oblacích

„Zatímco v roce 2010 o cloudu hodně mluvilo, v roce 2011 se bude v cloudu skutečně jednat,“ říká Dr. Ajei Gopal, výkonný vice prezident pro produkty a technologie CA Technologies. Cloud computing mění způsob fungování organizací i formu, jakým způsobem přistupují k IT službám obecně. Ty totiž nadále nelze posuzovat separátně, neboť se stále více začleňují do včech procesů firem. Nyní se podle CA Technologies tato integrace ještě více posílí a na globální úrovni se přesune k tak zvané „consumerizaci“ IT služeb.

Otázka bezpečnosti je v dnešní době stále vnímána jako největší překážka při přijímání cloudových způsobů využívání IT služeb. Organizace mají problém uvěřit tomu, že jejich poskytovatel služeb, i oni na své straně, dostatečně zabezpečí data zpracovávaná v cloudu, přenášená do něj i z něj. Toto vnímání bezpečnosti cloudu pravděpodobně už v roce 2011 projde změnou a to díky, tomu, že budou k dispozici nové silnější nástroje pro zabezpečení díky rozvoji identity a access managementu v podobě pokročilých forem ověřování přístupu, ochraně před podvody a identity governance.

Jakmile toto nejrizikovější proti padne, rychlému rozvoji a masové adaptaci cloudových technologií již skutečně nic nestojí v cestě…

CA Technologies předpovídá tyto hlavní technologické trendy pro rok 2011:

Zánik hlavního pracovního počítače

Notebooky (a u některých firem i zbylé stolní počítače) budou stále rychlejším tempem vytlačovat chytrá mobilní zařízení jako smartphony a nebo tablety. Zaměstnanec již nebude mít jedno hlavní - primární - zařízení, ale bude podle potřeby volit mezi několika různými. Přestože společnosti zaujaly spíše konzervativní stanovisko ke změnám ve svých IT parcích, stále více podléhají uživatelské poptávce po moderních mobilních zařízeních.
Firmy se budou muset stále více zaměřovat na otázku bezpečnosti. Se zánikem primárních pracovních stanic se objevují nové výzvy v podobě specifických bezpečnostních problémů - zejména s ověřováním přístupu - které mohou pro firmu znamenat nutnost dalších investic.

Automatizace - tajná zbraň virtualizace

Většina manažerů musí i v roce 2011 vyjít se stagnujícími anebo klesajícími rozpočty. Zároveň s tím jsou však po týmech vyžadovány nové dovednosti, více odpracovaných člověkohodin a menší chybovost…
Aby firma neustrnula na zastaralých řešeních, bude se stále více snažit o maximální automatizaci procesů.
Automatizace bude ostatně zásadní pro cloud computing obecně. Akcelerace stojící za automatizací virtuální infrastruktury, i automatizací virtuálních služeb, bude nadále nabírat na síle a nabídne v roce 2011 významné výsledky. Automattizace by dokonce mohla zastínit samotnou virtualizaci jako jedno z nejsledovanějších IT témat.

Vnitřní bezpečnost ohrozí rozvoj

Problém s vnitřní bezpečností bude v roce 2011 jedním z velkých bezpečnostních témat. Vnitřní veřejnost musí mít z logiky věci přímé napojení na podniková data, často ve vysoce kvalitní podobě, která lze potenciálně zpeněžit. Organizace, které se doposud zabývaly zejména vývojem lepších a promyšlenějších bezpečnostní opatření pro ochranu proti útokům zvenku se nyní budou muset přeorientovat také dovnitř. Jednou z možností, která dokáže účelně předcházet vnitropodnikové kriminalitě a zároveň nezbrzďovat virtulizaci procesů uvnitř firmy jsou pokročilé analytické nástroje. Za jasný trend roku 2011 tak CA Technologies považují stále větší používání behaviorální analýzy.

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?