Příběh nepatrné feminizace facebookových piktogramů

10. 7. 2015 | Dan Škvařil
Muže v čele Facebooku vystřídá žena. Nenechte se ovšem zmást. Jde totiž jen o nepatrnou symbolickou změnu v ikonách.


Především feministky z akademické sféry vám rády vyjmenují řadu drobných příkladů útlaku dokazující nadvládu patriarchátu. Jen v českém jazyce jich je celá řada. Z pohledu maličkostí, na kterých záleží, by ovšem nyní měly feministky slavit doslova na globální úrovni. U log největšího sociálního média světa se dostala nově žena do popředí a muži ji následují.

Za vším hledej ženu," zní poněkud genderově nevyvážené rčení. V tomto případě to ovšem platí. Autorkou změn je manažerka designu ve Facebooku, Caitlin Winnerová. Popis jejího zásahu do muži ovládaného světa piktogramů sociální sítě si můžete přečíst v jejím blogovém příspěvku. Všechno začalo nevinně, když si všimla malého vykousnutí v rameni ženské ikony používané v rámci sociální sítě. Mužská ikona jej ovšem postrádala a vypadala normálně. „Trochu slídění a zjistila jsem, že zoubek byl přesně na tom místě, kde má být před ženu umístěn muž. Tak, jak tomu je na ikoně Přátelé.“ Fyziologická anomálie ženy ji nijak nepotěšila.


Nestačila si ovšem ani pořádně postěžovat a už jí jedna kolegyně poukázala na ceduli s nápisem „Ve Facebooku není nic problémem někoho jiného“. A tak se rozhodla situaci na miskách vah genderové nerovnováhy facebookových ikon poněkud pozměnit. Opravila ženě rameno, odstranila její darth-vaderovskou helmu“ a po řádné sérii kadeřnických úprav jí nakonec opatřila slušivým mikádem.

Vůči moderně vypadající ženě teď ale muž vyzněl poněkud obstarožně. Dostal proto nový účes a realističtější tvar ramenou. Tím však změny, které Winnerová prováděla, zdaleka neskončily. „Když jsem aktualizovala mužovu siluetu, zjistila jsem, že na mnoha místech Facebooku symbolizuje ikonu akce (například Přidej přítele) osamocená osoba. Nepřišlo mi správné ani trefné, aby přidání všech přátel reprezentoval muž. A tak jsem nakreslila siluetu pro případy, kde by postava s konkrétním pohlavím nebyla vhodná.“
Dál přišla na řadu velikost a pořadí v ikonách Přátelé a Skupiny. „Žena zde byla doslova ve stínu muže. O nějaké pozici opření se nedalo mluvit.“ Dvě postavy vedle sebe ovšem poněkud připomínaly dvouhlavou mýtickou bestii, a tak nakonec ženu postavila lehce před muže. V porovnání z původní ikonou je ovšem rozdíl v pořadí mnohem méně výrazný. Podobně se žena dostala do první linie trojice postav v obrázku skupin.


Winnerová poté uložila nové siluety do složky s piktogramy a čekala, co se bude dít a kdy přijde smršť kritiky. Opak se však stal pravdou a přičiněním kolegů se ikony  pomalu začaly rozšiřovat v rozhraní sociální sítě. Zjistilo se navíc, že její revolta vůči statusu quo Facebookových symbolů nebyla ničím ojedinělým. Například v minulém roce si s tlačítkem „Upozornění“ hráli Julyanne Liang a Brian Jew, aby jej obohatili o méně amerikocentrické varianty.
Malé změny v piktogramech na všech platformách budeme zaznamenávat postupně v dalších měsících, nyní ale některé z nich uvidíte už ve svých smartphonech.

Zdroj: Medium

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: