Reportéři bez hranic vytvořili ve světě hry Minecraft obří necenzurovanou knihovnu

2. 4. 2020 | Kristýna Vozková
Na tento obří neoklasicistní architektonický skvost ve virtuálním světě hry Minecraft padlo 12,5 milionů bloků. Kromě knih a světového dění nabízí také texty od autorů, kteří byli vězněni, vyhoštěni i zavražděni pro své politické názory.

Představte si, jaké by to bylo žít ve světě, kde si k ranní kávě nepřečtete novinky ze světa, kde se k informacím dostanou jen ti nejmocnější a svoboda slova je v něm pouhou utopií. Nejen pro ty vytvořili Reportéři bez hranic ve spolupráci s Blockworks a MediaMonks obří necenzurovanou knihovnu ve virtuálním světě kultovní hry Minecraft

Kromě zábavy je tak hra nyní i relevantním zdrojem informací o světovém dění pro ty,  kteří se k němu kvůli politickým restrikcím jinou cestou nedostanou. Zdejší knihy si může přečíst kdokoli a jejich obsah nelze změnit. Každý týden jsou navíc přidávány nové. Kromě knih a zpráv ze světa je zde přístup i k řadě článků a dalších textů od novinářů (z Mexika, Egypta, Saúdské Arábie, Vietnamu a Ruska), kteří byli kvůli svým politickým názorům vězněni, vyhoštěni nebo dokonce zabiti. Jejich práce jsou zveřejněny ve svazcích v angličtině i v původních jazycích.  Arabské články by měly být k dispozici také ve zvukových formátech. Všichni návštěvníci mají navíc přístup ke zprávě o stavu svobody tisku v 180 zemích po celém světě.

„V mnoha zemích ve světě stále neexistuje otevřený přístup k informacím,“ uvádí Christian Mihr, generální ředitel Reportérů bez hranic v Německu. „Webové stránky jsou blokovány, nezávislé noviny jsou zakázány a tisk je řízen státem. Mladí lidé vyrůstají, aniž by si mohli utvářet vlastní názory. Používáním Minecraft, nejoblíbenější počítačové hry na světě,  jim dáváme přístup k nezávislým informacím.“

Vytvoření  knihovny ve virtuálním světě, který navštíví měsíčně více než 145 milionů hráčů, trvalo zhruba tři měsíce a bylo k němu zapotřebí neuvěřitelných 12,5 milionu bloků Minecraft. Přibližně 24 stavitelů ze 16 světových zemích strávilo 250 hodin navrhováním a vytvářením architektonického skvostu. Hlavní kupole budovy je se šířkou téměř 300 metrů druhou největší na světě hned po singapurském národním stadionu (310 metrů).

„Budova byla navržena v neoklasicistním architektonickém stylu, který se často používá k reprezentaci kultury a znalostí,“ uvedl generální ředitel Blockworks, James Delaney. „Proto je v ní postavena budova, která představuje svobodu poznání a sílu, kterou má pravda nad represivními vládními úřady a režimy.“

Sdílejte tento článek:
Podobné články: