Správní Rusové Instagram nepotřebují. Budou mít vlastní variantu Rossgram

17. 3. 2022 | Petr Michl
Kam půjdou „dřepící Rusové v teplákovkách“? Ztrátu Instagramu nemusí oplakávat, vzniká národní kopie Rossgram.


Zdroj: slavsquat.com, repro Marketing Journal

Záhy po invazi Ruska na Ukrajinu se začal zpomalovat Facebook, aby byl později vypnut, Twitter byl také odstřihnut a TikTok znemožnil přidávání obsahu vlastním rozhodnutím po schválení ruského zákona „proti šíření dezinformací“, Instagram přišel na řadu až jako poslední, když měl finální řez nastat z neděle 13. března na pondělí 14. března. Instagram byl přitom ze všech jmenovaných sociálních sítí nejpopulárnější, i proto mu v Rusku chystají státní klon. Od 28. března má přijít Rossgram.

V tuto chvíli je Rossgram pouze na pozvání. Na svých stránkách se tituluje jako „ruský Instagram“ a láká nové uživatele:

„Rossgram bude mít také další monetizační nástroje pro uživatele – placený přístup k obsahu, crowdfunding (hromadné financování - pozn. red.) a mnoho dalšího. Právě teď máte možnost stát se prvními uživateli se speciálními oprávněními.“   


Zdroj: Rossagram.ru

Zprvu se mají na aplikaci objevit „nejlepší bloggeři“, kteří nalákají masy. Alespoň oficiálně nejde o státní projekt. Mají za ním stát ruští programátoři, kteří vycítili příležitost. Jejich marketingový ředitel Alexandr Zobov uvedl pro Reuters:

„Rozhodli jsme se využít příležitosti, kdy ruští uživatelé přišli o populární sociální sítě, a nabídnout jim dobrou a funkční alternativu. Naši programátoři se na spuštění tvrdě připravovali.“ 

Pro zachování jejich existence je nicméně jisté, že budou muset držet obsah dle kremelských not. Obzvláště když zákon přijatý v pátek 4. března počítá s tresty odnětí svobody až na 15 let za šíření toho, co Kreml považuje za dezinformace. A připomínáme, že tím je třeba uznání faktu, že to, co se děje na Ukrajině, je válka. Právě automatické AI filtry na obsah nejsou nic jednoduchého na vývoj a ani s desítkami tisíc lidských moderátorů si Facebook ani Instagram nedokáží sdílený obsah na jejich platformách uhlídat a naopak jejich snahy často odnáší i nezávadné příspěvky.

Vývoj počtu ruských uživatelů Instagramu v letech 2018 až 2022

Zdroj: Statista.com

Urychlený konec Instagramu uspíšilo to, že jeho vlastník, společnost Meta, uvedla, že nebude postihovat nenávistné komentáře vůči ruským vojákům, a dokonce ani výzvy k zabití ruského prezidenta Vladimira Putina. Kdyby o tom pomlčela, dost možná mohl být ruský Instagram ještě nějakou chvíli oficiálně tolerován. Protože zatímco Facebook čelil silné konkurenci v podobě sociálních sítí VKontakte a Odnoklassnik a nikdy v Rusku nedominoval, pozlátko Instagramu zde rozhodně táhlo. V únoru 2022 měl v Rusku přes 64 milionů uživatelů, téměř 2x tolik než před 4 lety.

I proto Kreml, respektive jeho cenzurní orgán Roskomnadzor, neudělal radikální řez a hlásil plánované plné vypnutí přístupu na Instagram týden dopředu, aby si uživatelé mohli zálohovat svůj sdílený obsah a „rozloučit se“. Někteří influenceři a influencerky tak činili značně emotivně s vědomím ztráty svého živobytí.



Velká část uživatelů odkazovala na své účty na Telegramu, který není jen klasickou chatovací aplikací a umožňuje i sdílení příspěvků. Čistě na vizuální potěchu zaměřenou aplikací rozhodně není, a tak má Rossgram třeba šanci.

Proti jeho úspěchu může stát i to, že Rusové budou nadále Instagram používat. Od ruských kontaktů redakce chodí více zpráv o tom, že zatímco v minulém týdnu bylo nutné k přístupu na tuto sociální síť zkoušet i více VPN služeb, nyní po údajném „velkém řezu“ to jde paradoxně snáz. Zde můžete vidět například včera publikovaný stav pobočky McDonald’s v Petrohradě.

A nelze vyloučit ani to, že se stane obětí hackerských útoků. Ostatně už nyní má na své stránce zvýšenou ochranu proti dDos útokům, která zpomaluje přístup na web.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: