Studie: FMCG společnosti plánují do influencer marketingu investovat až 50 % z marketingové rozpočtu

5. 11. 2020 | Milada Zemanová
Až 85 % značek z oblasti FMCG má se spoluprací s influencery nějakou negativní zkušenost. Stejně se jim to ale bohatě vyplatí a téměř polovina z nich se chystá do influencer marketingu investovat v rozmezí 31 až 50 % svého marketingového rozpočtu.

Marketing zaměřený na oblast rychloobrátkového spotřebního zboží (Fast Moving Consumer Goods, dále FMCG, pozn. redakce) stále více sází na spolupráci s influencery. A to i v době koronavirové krize.

Společnost Kroll věnující se risk managementu představila výsledky průzkumu, který studoval vztah firem z oblasti FMCG a jejich spolupráci s influencery. Průzkum se uskutečnil letos v červnu a zúčastnilo se jej 917 manažerů v FMCG firem napříč Evropou, USA a oblastí Blízkého východu.

Z průzkumu vyplynulo, že téměř polovina firem v oblasti FMCG věnuje v příštím roce 31 až 50 % svého marketingového rozpočtu na spolupráci s influencery , kteří jsou aktivní na sociálních sítích. Jedná se o velmi výrazný nárůst, vzhledem ke skutečnosti, že většinou investují do tohoto typu marketingu přibližně pětinu marketingového rozpočtu. Celkem 8 % respondentů dokonce plánuje na tuto spolupráci vymezit 70 % rozpočtu.

Zdroj: Průzkum Kroll

 

Podle výsledků tohoto průzkumu FMCG firmy vloží ročně do spolupráce s influencery přes 22 tisíc dolarů ročně. Tedy více než půl milionu korun. Ve většině případů firmy spolupracují s více lidmi současně. Celkem 45 % z nich dokonce spolupracuje s 50 až 100 influencery v jednom okamžiku.

Negativní zkušenosti s influencery

Zajímavé je, že ačkoliv FMCG značky plánují významně investovat do influencer marketingu, tak řada z nich má s touto formou propagace negativní zkušenosti. Konkrétně 85 % firem zažilo spolupráci, kterou hodnotí negativně, a 24 % firem mělo špatnou zkušenost s influencerem dokonce vícekrát.

Zdroj: Průzkum Kroll

 

Tato negativní spolupráce pro 25 % firem znamenala finanční ztráty v rozmezí 100 až 250 tisíc dolarů. A díky těmto zkušenostem 69 % firem pochybuje o pravosti influencerů a počtech jejich followerů.

Firmy v Británii svým influencerům věří více než v polovině případů. Je tomu ale hlavně díky tomu, že často spolupracují s třetí stranou, která důvěryhodnost jednotlivých lidí prověří.

Benedict Hamilton, jednatel mající v Kroll na starosti sektor Business Intelligence and Investigations practice, k průzkumu uvedl:

„Společnosti tráví roky budováním značky, která je založená na důvěře a loajalitě a hodnotách, které lze těžko získat, ale které lze rychle ztratit a je obtížné je znovu získat. Dojde-li k negativnímu incidentu s influencerem, poškození reputace, které následuje, může mít dlouhodobé komerční dopady.”

Data z průzkumu ukazují, že firmy se více zabývají online aktivitou influencerů, a to i několik let zpětně. I příspěvky publikované před několika lety totiž mohou mít negativní dopad na vnímání značky. Firmy tak mohou vyhodnotit, jestli hodnoty zvoleného influencera jsou v souladu s jejich vlastními.

Je zjevné, že influencer marketing je v oblasti FCMG velmi silný a i nyní během koronavirové krize roste a firmy s ním počítají i v příštím roce. Přesto však tato spolupráce nepřináší jen zisk a budování jména firmy, ale jsou s ní spojeny i negativní zkušenosti a finanční ztráta. Je proto potřeba influencery vybírat skutečně pečlivě a důkladně si je prověřit.

Kompletní report si můžete zdarma stáhnout přímo na webové stránce společnosti Kroll.

Zdroje: The Drum, Kroll

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: