The BrainWriter pomáhá zcela ochrnutým lidem komunikovat se světem

23. 9. 2014 | Irena Šovčíková
The Impossible Labs představily opensource projekt, který umožňuje ochrnutým lidem komunikovat nebo třeba kreslit pomocí mozkových vln.

Po srpnu, kdy internet a sociální sítě zaplavila vlna Ice Bucket Challenge, je tu konečně ukázka, proč má smysl vybírat peníze na výzkum. The Brainwriter je totiž projekt, který umožňuje nejen nemocným ALS, často uvězněným ve svém vlastním těle, alespoň nějak komunikovat s okolním světem.

The BrainWriter je nositelné zařízení, které dokáže číst mozokové vlny a jimi pak hýbe s myší na připojeném počítači. Zjednodušeně řečeno, nemocní ALS, kteří jsou ochrnutí a nemají kontrolu nad vlastním tělem, mohou pomocí BrainWriteru malovat a komunikovat svými myšlenkami. Za tímto projektem stojí příznačně pojmenované sdružení, Not Impossible Labs, které BrainWriter vytvořilo původně pro známého streetartového umělce, TemptOne, u kterého se ALS objevila, ale stále toužil vytvářet umění. Nicméně, technologie je dostupná jako opensource i ostatním lidem za cenu 400 dolarů.

TemptOne s původním zařízením EyeWriter

Původní projekt EyeWriter fungoval pomocí pohybů očí, které snímalo speciální zařízení a TemptOne tak byl schopný kreslit svoje díla, i bez nutnosti se reálně hýbat. Jenže v roce 2014 se jeho stav rapidně zhoršil a jediné, co mohl dělat, bylo přemýšlet. Proto Not Impossible Labs vyvinuli novou verzi, která dokáže komunikovat se světem i pomocí mozkových vln. Na hlavu je umístěn speciální, 3D vytisknutý snímač, podobný, který se využívá při vyšetření EEG. Ten snímá myšlenky a transformuje je do pohybu myši na počítači, nebo třeba herní konzole. Cílem je nemocným přinést alespoň zlomek toho, co milovali, když byli zdraví a zároveň jim usnadnit komunikaci s okolním světem.

Prototypová verze zařízení BrainWriter

Výhodou The BrainWriteru je, že oproti tradičnímu lékařskému zařízení na snímání mozkových vln je plně upravitelné a zároveň stojí jen zlomek toho, co přístroj EEG. Opensource šíření navíc umožňuje další úpravy i experimentování.

Not Impossible Labs už má za sebou i jiné projekty. Například 3D vytisknuté protézy nebo ústy ovladatelný joystick. Protože je každý člověk jiný, Not Impossible Labs se vždy zaměřují na pomoc jednomu konkrétnímu člověku. Vždy ale výsledný projekt postoupí pod licencí opensource do širokého světa, takže mohou pomoci mnohem více lidem. Proto je také jejich motto "HelponeHelpmany".

Zdroj: Digital Buzz Blog

Štítky dokumentu: Mobilní zařízení

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: