V rámci kampaně za úpravu zákona o držení zbraní Američané posílají Kongresu pohlednice z měst pamatujících masakr

17. 2. 2021 | Aneta Birnerová
Spojené státy jsou nechvalně proslulé masakry, v nichž figurují střelné zbraně. V kampani za změnu legislativy jejich držení se spojili grafici z celého světa. Vytvořili pohlednice zasažených měst, které nezobrazují slavné pamětihodnosti, ale hrůzné činy, na které se obyvatelé marně snaží zapomenout.

New York má Sochu svobody, San Fransico Goldon Gate Bridge a město Parkland na Floridě středoškolský masakr. Nejnovější kampaň advokátní neziskové organizace Change the Ref veřejnost upozorňuje, že mnoho měst ve Spojených státech zná celý svět – bohužel ne vždy kvůli jejich kulturním památkám.

Organizace se snaží upozornit na chladnokrevný nezájem, který proměnil (nejen) školní masakry pouze v další americký stereotyp. Proto ve spolupráci s agenturou MullenLowe U.S., vytvořila sérii (zatím) 50 pohlednic z „měst činu“. 

Kreativní nápad vychází z klasických turistických pohlednic zobrazujících místní pamětihodnosti, které si můžete zakoupit na památku v téměř jakémkoliv městě Spojených států. Akorát na těchto „pohledech ostudy“ (shamecards), jak jsou v rámci kampaně označeny, nebudete obdivovat místní kostel či národní park, ale komiksové znázornění masového střílení, které se ve městě odehrálo. 

Organizace vybízí obyvatele postižených měst, aby poslali pohledy ostudy svým zákonným zástupcům a přispěli tak ke změně zákona. 

„Chtěli jsme, aby pohledy ostudy byly krásné,“  vysvětlil pro magazín Muse kreativní záměr spoluzakladatel Change the Ref Maciel Olivier„ale zároveň aby vám hrůzou přejel mráz po zádech, když je prozkoumáte zblízka.“ 

Pošlete pozdrav do Kongresu

Všechny zatím vydané pohledy ostudy si můžete prohlédnout na oficiálním webu kampaně. Na zadní straně každého pohledu pak najdete kromě klasické prázdné adresy také popis konkrétní tragické události. Například u pozdravu ze Sutherland Sprinx si můžete přečíst následující příběh:

„Město Sutherland Springs z hrdého státu Texas se stalo domovem dalšího masového střílení 5. listopadu 2017. V ten den vešel do kostela těžce ozbrojený muž s poloautomatickou puškou a začal pálit. Zastřelil 26 lidí a 20 dalších zranil.

Myslíte si, že v Sutherland Springs chtějí být známí právě tímto?

Změňte zákony o držení zbraní předtím, než změní nás.“

Takto předvyplněný pohled můžete poslat s vaším vzkazem konkrétnímu členovi amerického Kongresu buď písemně či elektronicky přímo z webu. 

Proti masakrům bojuje 30 designérů z celého světa

Kampaň začala s nejznámějšími incidenty, které se odehrály ve městech Parkland, Columbine, Newtown a El Paso. Postupně se pak rozšiřovala o další americké lokality postižené tragickými událostmi, až se dostala na aktuální počet 50 měst. 

V průběhu kampaně také přibýval počet designérů z celého světa, kteří se podíleli na tvorbě pohlednic. Aktuálně na projektu spolupracuje 30 vizuálních specialistů.

Renato Barreto z agentury MullenLowe U.S. se k rostoucím tendencím kampaně vyjádřil pro magazín Muse: 

„Z našeho prvotního průzkumu vyplynulo, že v podstatě každé americké město má svou ikonickou designovou pohlednici z dvacátého století a že se bohužel v každém státě odehrál minimálně jeden masakr. (...) Vytváříme ostudné pohledy, abychom je poslali do Kongresu. Musíme reprezentantům zprostředkovat pocity obyvatel měst, kde se masové střílení odehrálo.

Že američtí zákonodárci vůči otázce střelných zbraní začali být příliš apatičtí, dokazují i odezva spolupracujících zahraničních designérů. Jejich reakce na tyto nešťastné události byly častokrát velmi silné a podpořili tvůrce kampaně v přesvědčení, že se americké masakry nesmí stát běžnou součástí moderní historie. 


Do kampaně se zapojil i Carlos Paboudjian, Art director původem z Brazílie nyní žijící v Praze. Jeho design odešlete Kongresu na pohledu ostudy z vermontského města Essex Junction. 

Advokátní skupinu Change the Ref založili Manuel a Patricia Olivier na památku svého syna Jaquina, který zemřel v roce 2018 právě během parklandské masové střelby. Od té doby se manželé snaží nejrůznějšími způsoby vyburcovat Kongres ke zpřísnění zákona o držení zbraně. První vydání pohledů stanovili právě na tříleté výročí valentýnského parklandského masakru. 

Doufejme, že jejich nová kampaň dokáže změnit pohled zákonodárců na držení střelných zbraní. 

 

Vítejte v El Pasu, kde ve Walmartu roku 2019 muž zastřelil 23 lidí a dalších 23 zranil.

 

 

Zdravíme americký Kongres z colorádského Columbine, domova tragicky slavného Masakru ze střední.

 

Vítá vás prosluněný Parkland na Floridě. Místní střední škola je místem, kde v únoru roku 2018 devatenáctiletý Nikolas Jacob Cruz zastřelil 17 lidí a dalších 17 zranil.

 

Posíláme pozdrav z Newtownu v Connecticutu. V roce 2012 se na místní základní škole odehrála masová střelba, která po sobě zanechala 28 obětí.

Zdroj: musebycl.ioshamecards.org

 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: