Zuckerberg se brání: zrušení Facebooku ničemu nepomůže

16. 5. 2019 | Kristýna Vozková
Mark Zuckerberg reaguje na článek spoluzakladatele Facebooku Chrise Hughese. Hughesem navžené zrušení současné podoby Facebooku nic neřeší, jeho velikost a moc je prý naopak přínosem pro uživatele i demokracii.

Minulý pátek zveřejnil list The New York Times ve své názorové rubrice sloupek, ve kterém se Chris Hughes poměrně nelichotivě vyjadřuje o svém někdejším příteli Marku Zuckerbergovi a o sociální síti, kterou před lety sám pomáhal zakládat. Odpověď osmého nejbohatšího muže planety na sebe nenechala dlouho čekat.

V článku označuje Hughes Facebook za monopol, který na současném trhu nemá konkurenta. Uvádí, že od roku 2011 nevznikla žádná nová sociální síť a upozorňuje na to, že neuvěřitelných 84 procent všech peněz za reklamy určených pro sociální sítě jde právě Facebooku.

Hlavním problémem je však dle jeho názoru především fakt, že Zuckerberg jakožto většinový majitel akcií společnosti má právo rozhodovat o tom, jaký obsah se bude uživatelům zobrazovat a přímo tak ovlivňuje názory 2 miliard lidí. Neexistuje žádná vyšší instance, která by jeho vliv omezovala. „Markův vliv je ohromující, daleko za hranicemi kohokoliv jiného v soukromém sektoru nebo ve vládě. Ovládá tři základní komunikační platformy Facebook, Instagram a WhatsApp, které používají denně miliardy lidí, “ píše v článku Hughes. Ačkoliv svého kolegu označuje za laskavého člověka, následně dodává:  „Jsem však naštvaný, že jeho zaměření na růst společnosti jej vedlo k obětování bezpečnosti a zdvořilosti za (vyšší počet) kliknutí."

Následně navrhuje, aby Federální obchodní komise od Facebooku znovu oddělila Instagram a WhatsApp s cílem podpořit konkurenceschopnost na sociálních sítích a také v rámci aplikacích pro zasílání zpráv. Na příkladě společností AT&T nebo Whole Foods ukazuje, že Komise již dříve takové kroky podnikla. Dalším možným řešením problému vidí v  dočasném zamezení Facebooku skupovat konkurenční firmy. Zároveň pak upozorňuje na potřebu vytvořit vládní agenturu, která by na technologické giganty jako je Facebook dohlížela a regulovala je.

Mark Zuckerberg se k celé kauze vyjádřil v pondělním rozhovoru pro francouzskou stanici France 2. Dle jeho názoru by zrušení Facebooku nezměnilo vlastně vůbec nic. Velikost a moc Facebooku vnímá naopak jako přínos jak pro uživatele tak i pro samotnou demokracii. Upozorňuje na to, že kdyby nebyla sociální síť tak úspěšná, nebyla by společnost schopna investovat do ochrany uživatelů miliardy dolarů ročně a zabránit tak například falšování volebních výsledků. Zdůraznil také to, že rozpočet na bezpečnost byl v tomto roce větší, než samotné výdělky platformy v roce jejího založení.

I přesto však Facebook čelí ostré kritice ze strany amerických i zahraničních politiků a regulátorů. Federální obchodní komise společnost stále vyšetřuje ve spojitosti s datovým skandálem spojeným s Cambridge Analytica a konečné sankce Facebooku by se měly údajně blížit až 5 miliardám dolarů. Zuckerbergo však bude možná čelit mnohem závažnějšímu problému. Senátorka Elizabeth Warrenová předložila v březnu senátu návrh na provedení zásadních strukturálních změn, které by v případě, že budou odsouhlaseny, mohly vést až k rozpadu technologických gigantů. Ať už byly Hughesovy úmysly při psaní sloupku jakékoliv, zdá se, že jím píchl do vosího hnízda. Otázkou tak zůstává, jak dlouho bude Mark Zuckerberg schopen odolávat nátlaku okolí na regulaci sociální sítě a zda nakonec skutečně dojde k jejímu zrušení.

Zdroje: theverge.com, nytimes.com,  cnbc.com, techcrunch.com

Kam dál?

Konference Facebooku zaměřená na vývojáře, F8, je každoročně také místem oznámení výrazných změn pro všechny platformy společnosti. Nejinak tomu bylo i letos, když na ní Mark Zuckerberg představil výrazné plány změnu pro jeho impérium. Budoucnost znamená soukromí sdílené s ostatními. Facebook chystá největší změnu designu za posledních 15 let.

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: