10 nejambicióznějších projektů Google X

14. 8. 2015 | Jakub Hort, Petr Michl
Auto, co se řídí samo nebo kontaktní čočky, které měří hladinu glukózy v těle. I takové projekty se nyní vyvíjejí v laboratoři Google X. Seznamte se s desítkou těch nejzajímavějších.

Google X je tajná laboratoř, která se věnuje výzkumu a vývoji průlomových technologií, které mohou, nebo také nemusí, skončit jako produkty zpeněžitelné na celém světě. Výzkumné centrum, které je pouze půl míle od centrály Googlu, aktivně vyvíjí technologické služby, které jsou velmi často tzv. „střelbou na měsíc“. Google Glass byly původně projektem Google X a jsou pravděpodobně nejznámějším projektem laboratoře. Mnoho lidí ale stále nezná další projekty, které Google odhalil. Pojďme se tedy na některé z nich podívat. Někdy se totiž z na první pohled bláznivých nápadů mohou vyvinout produkty a služby, které bez nadsázky změní svět. Ostatně právě větší svoboda pro vývoji je jedním z důvodů, proč Google na začátku týdne oznámil, že nyní je pouhou součástí mateřské společnosti Alphabet. Hierarchicky na stejné úrovni je s ním nyní i Google X.

Google Glass

Digitální brýle Google Glass nabídly širokou škálu funkcí, jejichž součástí bylo i  sledování lokace uživatele a jeho navigace nebo podpora Google Now. I kvůli problematické výdrži baterie a hardwarové zastaralosti byly ovšem staženy ze všech obchodů a přesunuly se z laboratoře do samotného Googlu, podle kterého se brýle znovu vrátí v novém kabátu.


To auto se řídí samo?

Google X šokoval mnoho lidí, když odhalil auto, které nepotřebuje žádného řidiče. Tato technologie je přes dlouholeté testování stále ve fázi vývoje a v nejbližší době nemůžeme očekávat její uvedení, to však nebrání některým automobilkám od vyvíjení vlastní technologie a slibům o vlastích autech budoucnosti. Google je nicméně v tomto odvětví o velmi velký kus cesty napřed.

 


Na přepravu drony se připravuje i Google

Project Wing je program, který má pozměnit tvář logistiky v internetovém podnikání. Podobně jako Amazon i Google plánuje využívat bezpilotní vzdušné stroje. Tato služba stále vyžaduje významné testy proveditelnosti a bezpečnosti, ale v nadcházejících letech může hrát kritickou roli v oblasti e-commerce.


S kontaktními čočkami proti cukrovce

Google našel unikátní cestu k měření glukózy u lidí, kteří mají cukrovku. Google X vyvinul kontaktní čočky, která měří glukózu v slzách, což je pro většinu lidí jistě příjemnější než odběr krve. Jedná o daleko méně invazivní metodu, která může milionům cukrovkářů po celém světě zpříjemnit život.

 


Balóny mají přinést internet do rozvojových zemí

Projekt Loon je odpovědí na iniciativu Facebooku nazvanou Internet.org. Také má za cíl přivést více lidí z rozvojových trhů na web. K jeho realizaci ovšem nechce využít velká letadla na solární pohon jako Facebook, ale horkovzdušné balóny. Tato technologie může připojit k internetu údajně až další miliardu lidí.

 

Draci pomáhají při tvorbě energie

Makani Power je pravděpodobně jedna z nejvíce zajímavých společností, které Google přijal jako součást Google X programu. Staví větrné turbíny, a pomáhá tak tvorbě ekologičtější elektrické energie. Do vzduchu se turbíny dostanou pomocí „draků“, kteří jsou velmi podobné těm, co děti vypouští na podzim.

 

Lžička usnadní život pacientům trpícím Parkinsonovou nemocí

V minulém roce Google získal společnost Lift Labs a okamžitě ji přidal do divize přírodních věd. Lift Labs vyvinuli produkt, který je v podstatě lžíce, která je schopna působit proti třesu, jenž je jedním z doprovodným projevů Parkinsonovi nemoci. Lžíce má vestavěný akcelerometr a pohon ke stabilizaci, který pomáhá lidem jíst mnohem jednodušeji než dříve.

 


Baseline Study zjišťuje, co je zdravé lidské tělo

Další částí divize přírodních věd je projekt známý pod jménem Baseline Study. Tento projekt analyzuje lékařské informace a využívá genomiku k definici toho, co je vlastně zdravé lidské tělo. Google doufá, že dokáže doktorům poskytnout příležitost, jak lépe predikovat počátek závažných nemocí a pomoci lidem žít déle a zdravěji.

 


Nanočástice predikují nemoce

Google X se dal také na podnikání s nanočásticemi. Loni v říjnu odhalil platformu, která využívá nanočástice k objevení nemocí. V lednu tohoto roku následovalo oznámení vytvoření syntetické kůže jako důkaz a ukázka toho, čeho jsou technologie nanočástic schopné v lidské biologii a zdraví dosáhnout. V druhé polovině tohoto roku by měl Google oznámit další pokroky u této platformy.


Video The Atlantic pojednávající o tvorbě syntetické kůže Googlem

 

Umělá nervová síť se schopností učit se a myslet


Zdroj: www.nytimes.com

Umělá inteligence je jeden z nejčastějších termínů sci-fi žánru. O poznání reálnější se ho snaží učinit v laboratořích Google X, kde vytvořili imitaci lidského nervového systému složeného z 16 tisíc procesorů. Hlavním cílem bylo přimět systém k tomu, aby se sám učil a následně i myslel. Dle článku The New York Times vydaného před třemi lety se tehdy učil rozpoznávat kočičí videa na YouTube, cílem je ale zdokonalit rozpoznávání řeči či lidských obličejů.

Zdroje: Eweek, The New York Times, Business Insider

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: