Adobe vylepšuje svůj AI model Firefly. Pomůže i s vektorovou grafikou

11. 10. 2023 | Petr Michl
Společnost Adobe oznámila řadu novinek z oblasti generativní AI. Nový model Firefly nabídne vyšší fotorealističnost a detail, ale i výrazně lepší ovládání, včetně úpravy hloubky ostrosti nebo zorného pole. Při zadávání promptů půjde přidat referenční obrázek a nové funkce v Adobe Express se snaží dorovnat Magic Design od Canvy. Vylepšení v Adobe Illustrator pak nabízí zahrnutí generativní AI do tvorby vektorové grafiky s editovatelnými výstupy ve formátu SVG.


Funkce Generative Match měnící výstup dle referenčního obrázku. Zdroj: Adobe

Společnost Adobe na své akci Adobe MaX potvrdila své zaměření na AI. Oznámila nové generativní modely umělé inteligence, které přidávají další funkce do aplikací Illustrator a Adobe Express a zároveň zlepšují možnosti převodu textu na obraz s novým modelem Firefly Image 2.

Lepší ovládání i výsledky

Model Firefly Image 2 dodává citelně lepší výsledky než jeho předchůdce, přičemž se zlepšuje zejména ve fotorealismu. U vizuálů s lidmi jsou skutečnější rysy tváře, vlasy, kůže nebo ruce. Na obrázku můžete vidět srovnání starého modelu (vlevo) a nového. Není to přitom jen o tváři člověka, všimněte si detailů na povrchu některých marshmallow bonbónů, které předchozí model raději nechával mimo pole ostrosti (klikněte na obrázek pro jeho zvětšení).


Zdroj: Adobe

Výrazně kupředu se posunuly i možnosti editace obrázků. Podobně jako na fotoaparátu při focení můžete měnit hloubku ostrosti, zorné pole nebo ostrost až rozmazanost objektů v pohybu (u fotoaparátu ovlivněnou rychlostí uzávěrky, pozn. red.), a to automaticky i manuálně. Nová je asistence při tvorbě promptů, která by měla podobu zadání od uživatelů zlepšovat „za pochodu“ s návrhy jejich textací.

Generative Match

V Adobe Firefly i Illustrator (a později i v některých dalších aplikacích z Creative Cloud) pomůže uživatelům tvořit s umělou inteligencí funkce Generative Match. Její podstatou je, že k promptu můžete ještě přidat referenční obrázek, podle kterého můžete výstup upravit. Postup vlemi dobře zachycuje následující ukázka.

„Stejně jako u všech funkcí Firefly je i zde vše ve vaší režii. Možná chcete, aby váš vygenerovaný obrázek vypadal stejně jako váš referenční obrázek. Nebo možná chcete něco, co bude mít více vlastní charakter. Pomocí jednoduchého posuvníku můžete určit, jak blízká je podobnost mezi vaším referenčním obrázkem a tím, co vygenerujete,“ vysvětluje Adobe na svém blogu.

Asi vás napadne, že přesně toto je funkce, která může být zneužita ke „kopírování stylu“. Společnost Adobe chce ho dělat právně přijatelným tím, že své generativní modely Firefly trénovala na licencovaném obsahu a obsahu ve veřejné doméně, na který vypršela autorská práva. Svůj referenční obrázek můžete hledat z tako předvybraných vizuálů. Můžete nahrát svůj obrázek, ale Adobe by to nemělo povolit u těch chráněných autorskými právy. Adobe prý navíc prosazuje, aby byl v americkém kongresu přijat tzv. FAIR Act. Ten by měl dát tvůrcům „právo podniknout kroky proti lidem, kteří zneužívají umělou inteligenci k úmyslnému vydávání se za jejich styl nebo podobiznu za účelem komerčního zisku bez jejich svolení“.


Ukázka podoby Content Credetials. Zdroj: Adobe

Tvůrcům využívajícím generativní AI pak nabízí Content Credentials, dle Adobe jakýsi „digitální štítek", který umožňuje tvůrcům připojit ke svému dílu informace, jako je jejich jméno, datum a nástroje a úpravy použité k vytvoření obsahu.   

 

Generativní AI pro vektorovou grafiku konečně na scéně

Adobe Illustrator je dlouhodobě jedním z nejpoužívanějších softwarů pro tvorbu vektorové grafiky. Nyní pro něj Adobe představuje vektorový model Firefly a slibuje, že je „prvním generativním modelem umělé inteligence pro vektorovou grafiku na světě".

Vektorové obrázky lze s jeho pomocí vytvářet a upravovat s pomocí promptů. Každý prvek grafiky pak má být rozdělen do „logických" skupin a vrstev“ dostupných ve formátu SVG. Ukládání do souborů SVG pochopitelně slibuje s tím obvyklé výhody: možnost grafiku různě zvětšovat a jednoduše upravovat.


Zdroj: Adobe

Scény se navíc můžou skládat z více objektů, s kterými pak můžete manipulovat i samostatně.

 

Mockup

Díky funkci Mockup lze přidat grafiku i na vizuál s trojrozměrným objektem. Třeba na tričko na člověku nebo na plechovku.Zdroj: Adobe

To je skvělé obzvláště v tom, že můžete grafiku vidět v kontextu, v kterém je použita. Což se hodí i pro přiblížení její aplikace klientům.


Zdroj: Adobe

 

 

Firefly Design využívá sílu vzorů pro konkrétní formáty

V neposlední řadě také přichází zlepšení pro Adobe Express, konkurenci Canvy uvedenou na jaře tohoto roku. A to skrze model Firefly Design a funkce „text-to-template“, která umožňuje skrze textové prompty vytvářet plně editovatelné vizuály pro řadu formátů pro tisk, příspěvky pro sociální média, reklamní kreativy i video. V mnohém to připomíná právě minulý týden uvedený Magic Design od Canvy.


Zdroj: Adobe

Nově v Adobe Express bude i funkce Generative Fill schopná roztáhnout vizuál přirozeně do stanovených rozměrů, i kdyby dopočítávané prvky měly být tak různorodé, jako je nebe.

Vše uvedené je zatím v betě, ale lze očekávat poměrně brzký roll out. Adobe obecně jeho AI vylepšení poměrně trvají, ale už funkce jako generative fill u prvního modelu Firefly z jara tohoto roku přesvědčily, že Adobe umí být stále relevantní. Právě s dosavadním modelem Firefly byly prý vytvořeny dosud 3 miliardy vizuálů. Už nyní je přitom jasné, že ty vytvořené s tou aktuální budou minimálně na vyšší kvalitativní úrovni. 

Zdroje: Adobe 1, The Verge, Adobe 2


Kam dál?

Canva jde do AI naplno a příchází s ohromujícím balíkem nových funkcí. Porovnejte je s těmi od Adobe

Štítky dokumentu: Marketingové nástroje

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: