Atmosféra TEDxPrague se musí zažít osobně. Vstupenky jsou stále k dostání.

13. 5. 2013 | Petr Michl

„Přes hranice" se v sobotu 25. května vydá v pražské hale Na Folimance více než devět set diváků oblíbené inspirativní konference TEDxPrague. Hranicemi v tématu akce jsou míněny naše mentální i fyzické limity, vnitřní bloky, i zdánlivě nepřekonatelné hranice kolem nás. Přednášky šestnácti osobností z Česka i ze zahraničí doplní na svém čtvrtém ročníku konference i bohatý doprovodný program.

Že rozhodně stojí za to zažít atmosféru konference TEDx osobně a nikoli pouze prostřednictvím internetu, potvrzuje jeden z jejich příznivců – novinář, analytik a moderátor IT konferencí Petr Koubský. „Od doby, kdy jsem objevil TED a TEDx, je můj myšlenkový svět bohatší," říká. „Příval inspirace, který na vás spadne a který okamžitě sdílíte s ostatními účastníky, nedovedu popsat. Musí se to zažít. TEDxPrague doporučuji každému, kdo nechce být nadosmrti součástí anonymní šedi světa," dodává Koubský. V loňském roce byl TEDx Prague vyprodán za padesát minut. Letos organizátoři rozšířili kapacitu sálu na dvojnásobek, aby dali šanci více zájemcům.Poslední vstupenky jsou stále ještě k dispozici na www.tedxprague.cz.

Přehled řečníků a témat přednášejících na TEDxPrague 2013:

 • Nick Goldman: Kam uložit to obrovské množství dat? Do DNA.
 • Hana Hnátová Lustigová: Prožila jsem šoa, přežila jsem šoa.
 • Michal Horáček: Bůh, který si hraje, versus Bůh, který myslí.
 • Tomáš Tyc: Staneme se neviditelnými?
 • Iva Roze Skochová: Máme více svobody než 90 % planety, tak proč si kolem sebe stavíme zdi?
 • Kryštof Kintera: Dostat fatalitu do banality.
 • Drahomíra Miklošová: Stavět nebo bořit, rozdělovat nebo spojovat?
 • Tomáš Rektor: Příběhy o cestě za svobodou, které končí v nesvobodě.
 • René Kujan: Věřit v nejlepší, pokoušet se o nemožné.
 • Dan Siegel: Výzkumem mozku k pochopení životní harmonie.
 • Steeve Wheen: Zahrádka v každé díře!
 • Thu Trang Do: Dvě kultury, jedna tvář.
 • Tomáš Šebek: Lékaři bez hranic znají strach. A to je dobře.
 • Zoltán Dani: Setkání s nepřítelem. Přes hranice nenávisti.
 • Miroslava Slívová: Od sexbyznysu k osobnímu rozvoji.
 • Amy Singh: Když nemáš prostředky, použij zvědavost a nebojácnost.

Poslední květnovou sobotu bude pražská Folimanka hostit jedenáct českých a pět zahraničních řečníků. Vystoupí například slavný americký neurovědec Dan Siegel, který hledá cesty k životní harmonii prostřednictvím výzkumu lidského mozku nebo britský bioinformatik Nick Goldman, který nedávno objevil princip, jak do jednoho gramu syntetické DNA vtěsnat data o objemu rovnajícímu se půl miliónu DVD. Čechy zastoupí umělec, překračující hranice veřejného prostoru i představivosti, tvůrce kinetických soch Kryštof Kintera, ale také básník, novinář, producent a spisovatel Michal Horáček, jenž se shlédl v antropologii nebo sestra slavného českého spisovatele a žena, která přežila šoa, Hana Hnátová Lustigová.

„Při sestavování programu letošního TEDxu jsme chtěli najít řečníky, kteří skutečně jdou „ přes hranice, a zároveň připravit co nejpestřejší program. Na akci tak vedle sebe vystoupí mj. dva špičkoví zahraniční vědci, bývalá sexuální pracovnice, člověk, který sestřelil neviditelný bombardér, guerillový zahradník a lékař,"vysvětluje programovou skladbu Matěj Novák, organizátor TEDxPrague. A dodává: „Naším cílem není, aby se všichni líbili všem, ale aby si každý účastník konference přišel na své, nechal se strhnout, inspirovat nebo vyprovokovat."

Přednášky budou již tradičně doplněny o promítání tzv. TEDTalks – video záznamů ze světových TED a TEDx konferencí, kterých je dnes na internetu k dispozici statisíce – viz www.ted.com . Právě tato krátká videa, jejichž obecným cílem je „sdělovat myšlenky hodné šíření", jsou dnes nejobsáhlejším vysoce kvalitním video obsahem legálně volně dostupným na internetu, navíc průběžně dobrovolníky překládaným do desítek světových jazyků. Tým TEDxPrague ostatně pořádá večery s tematickými výběry z přednášek úspěšně v průběhu celého roku, vždy pod patronátem významné české osobnosti.

Součástí hlavního programu budou letos i tři kulturní vystoupení umělců - rappera Raega, divadla Farma v jeskyni a Long Vehicle Circus. Kromě toho organizátoři pro zájemce připravili bohatý doprovodný program, do kterého se mimo jiné řadí interaktivní stánky partnerů, 3D instalace, a mnoho dalších představení začínajících start-upů a studentských projektů. Celodenní myšlenkový maraton vyvrcholí večerní afterparty.

TEDxPrague je lokálně organizované setkání, které vzniklo před čtyřmi lety v duchu původní kalifornské konference TED. Věnuje se „myšlenkám, které stojí za to šířit" a je organizováno týmem dobrovolníků podle pravidel, která dodržují organizátoři tisíců konferencí TEDx po celém světě.

Prohlédněte si podrobný program.

Registrrovat se můžete ZDE

Štítky dokumentu: Tipy na akce

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: