Burger King se dostal lidem do obýváků i mezi nejlepší kampaně v Cannes

22. 6. 2017 | Kateřina Tauchenová
Burger King vymyslel pěknou kampaň na svůj nový burger. Kreativní uživatelé internetu mu ji ale tak trochu hacknuli. Na první pohled to vypadalo na pěkný průšvih, ale nakonec je z toho ocenění Grand Prix na Cannes Lions. Docela klika, ne?

Vyhlašování každé ceny na prestižní soutěži Cannes Lions 2017 je napínavé, zvláště když se jedná o mimořádné ocenění Grand Prix v dané kategorii. V úterý byl ale jeden souboj přeci jen napínavější než ty ostatní. Ocenění Grand Prix v kategorii Direct totiž vyhrála o pouhý jeden hlas kampaň Google Home for the Whopper” z dílny agentury David Miami. Vyfoukla tak čtvrté ocenění Grand Prix kampani Fearless Girl.

Kampaň se poprvé objevila v dubnu letošního roku, a to ve formě na první pohled nevinného patnácti vteřinového videa. V něm zaměstnanec řetězce Burger King říká, že 15 vteřin opravdu není dostatečná doba na vysvětlení, jak moc je nový hamburger Whopper skvělý. A jak je v dnešní době zvykem, když něco nevíte, nebo neumíte vysvětlit, prostě se zeptáte Googlu. Na konci krátkého spotu tak pronese na první pohled nevinnou otázku: „Ok, Google, co je to Whopper burger?“

Tahle nevinná věta má ale háček: Díky vyslovení magické fráze „OK, Google“, se totiž na každém zařízení Google Home aktivuje vyhledávání. Po přehrání této reklamy se tak v každé domácnosti s aktivním Google Home zařízením začala přehrávat definice Whopper burgeru nahraná na serveru Wikipedia.

Samo o sobě by to mohl být hezký příklad propojení online reklamy na různých zařízení. To by se ale nesměla ozvat kreativita uživatelů internetu. Definici na Wikipedii, ze které Google Home předčítal, jde totiž velice snadno upravit. A netrvalo tak dlouho a na stránce o Whopper burgeru se začaly objevovat zajímavé věci – v jednu chvíli v textu dokonce stálo, že se Whooper vyrábí z masa dětí. Není divu, že se z reklamy stal virální hit, o kterém informovala i CNN.

„Porota byla hodně striktně rozdělena na dva stejně velké tábory – jeden ji nesnášel a druhý se do ní zamiloval na první pohled,“ uvedl pro Adweek předseda poroty Ted Lim, který působí jako chief creative officer Dentsu Brand Agencies pro oblast Asia-Pacific. „Takže jsme bojovali a bojovali a až po pěti kolech, téměř o půlnoci, to jeden z nás vzdal a přesunul svůj hlas ve prospěch tohoto odvážného díla,“ dodal. Jeden z porotců prý na adresu kampaně dokonce uvedl, že je to to nejlepší zneužití technologie, které kdy viděl.

Kromě skvělého nápadu a výjimečné virality kampaně o jejím vítězství rozhodlo také to, že je natolik originální, že ji ostatní agentury budou moci jen těžko zkopírovat. „Nehledáme něco, co je snadno napodobitelné a je možné to produkovat v mnoha možných variantách pro sto různých produktů,“ vysvětlil Lim. „Nikdy jsme neviděli něco tak invazivního. Tahle reklama se dostane přímo do vašeho obýváku, pohrává si s vámi, dělá si z vás v podstatě legraci. Je prostě vynikající, odporná, prostě neuvěřitelná,“ dodal.

Kategorie Direct je už druhým oceněním Grand Prix, kterou dvojice David Miami a Burger King tento týden na festivalu získala. Tu první vyhrála v kategorii Print & Publishing za printovou kampaň s kampaň “Burning Stores” (Hořící restaurace). Burger King byl v Cannes oceněn také jako Creative marketer týdne.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: