Celková čtenost periodik zůstává stejná, ukazují výsledky MEDIA PROJEKTu za 1. pololetí 2014

7. 8. 2014 | redakce

Výzkum periodického tisku MEDIA PROJEKT informuje o čtenosti tiskových titulů. Jeho nejnovější výsledky za 1. a 2. čtvrtletí 2014 ukazují, že úpadek tištěných médií není tak akutní, jak se často říká. Celková čtenost periodik zůstává stejná.

Čtenost periodického tisku je i nadále vysoká a v jejím vývoji nedošlo stejně jako v předchozích obdobích k žádným výrazným změnám. Ze souhrnných výsledků vyplývá, že nejméně jeden deník si v posledních 14 dnech v daném období přečetlo 69 procent populace, což představuje 6,04 milionu občanů ve věku 12 až 79 let. Alespoň jeden časopis si v prvním pololetí 2014 přečetlo 7,4 milionu osob, což znamená v uvedené věkové skupině 84 procent populace. Čtenost na vydání deníků a jejich suplementů představovala bezmála 55 procent a čtenost časopisů na vydání pak téměř 71 procent.

Nejčtenějším placeným celostátním deníkem byl v 1. a 2. čtvrtletí 2014 Blesk ( 1 128 000 čtenářů), dále MF DNES (709 000 čtenářů a jako třetí se umístilo Právo (347 000 čtenářů).Z hlavních skupin časopisů byl nejčtenějším společenským časopisem byl Rytmus života (654 000 čtenářů), ve skupině časopisů pro ženy dosáhl nevyšší čtenosti Blesk pro ženy (475 000 čtenářů), Dům a zahrada byl se 122 000 čtenáři nejčtenějším časopisem o bydlení a bytové kultuře a nejčtenějším programovým časopisem TV max s 506 000 čtenáři.


Proti výsledkům za předchozí období 4/2013-1/2014 se zvýšila čtenost deníku Právo (z 335 000 na 347 000 čtenářů na vydání). Vzrostla také čtenost suplementu Magazín Právo + TV a mírně se zvýšila i u titulů Pátek Lidové noviny, Dům a bydlení a Styl pro ženy. K nárůstu čtenosti došlo také u některých časopisů, statisticky významného nárůstu odhadované čtenosti dosáhly tituly Fajn život, Nedělní Blesk, Nedělní Aha!, Trucker, TV max, TV mini a bezplatný titul Kraj Vysočina.Podrobnější analýza výsledků ukazuje také na kvalitu výsledků výzkumu. To lze dokumentovat tím, že se proti předchozím výsledkům zvýšila korelace mezi odhadovanou čteností sledovaných titulů a prodaným nákladem a meziročně došlo k výraznému snížení počtu titulů s vysokým počtem čtenářů na prodaný výtisk z 31 na 21 titulů zejména u titulů v žánrových kategoriích časopisů počítačových her, bytové kultury a hobby.

V rámci prezentace výsledků se účastníci mohli seznámit také s údaji o rozšiřující se penetraci různých typů čtecích zařízení v české populaci, které vytváří příznivé podmínky pro dostupnost obsahu periodického tisku v různých digitálních formátech. „Souhrnná vybavenost populace těmito zařízeními se v letošním prvním pololetí ve srovnání se stejným obdobím minulého roku zvýšila z 26 na 38 procent", konstatoval Vladimír Kožíšek z agentury MEDIAN.

Součástí prezentace byly také informace z nové nadstavby MEDIA PROJEKTu o tom, jak čtenáři získávají a dále nakládají s časopisy, který čtou. K tomuto tématu sdělil Pavel Šimoník z agentury STEM/MARK: „Průměrně téměř 2/3 čtenářů jsou přímými příjemci tisku a získávají jej tím, že si jej kupují ve volném prodeji nebo na předplatné, což svědčí o blízkém vztahu čtenářů ke svým titulům, který potvrzují tím, že si je pravidelně kupují. Pozitivní informací je také poznatek, že téměř 2/3 čtenářů přečtou konkrétní časopis celý nebo téměř celý a těch, kteří jej pouze prolistují je pouze 6 procent. Výsledky také ukazují, že časopisy rozhodně nekončí hned v odpadkovém koši nebo ve sběrném boxu, neboť jen o něco více než čtvrtina čtenářů přečte časopis jen sama. Naopak v téměř polovině případů (49 procent) čte daný časopis ještě další člen rodiny."

Další výsledky Media Projektu najdete na jeho stránkách.

Štítky dokumentu: Media Relations

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: