ChatGPT příjemně překvapuje. I verze zdarma může znát vaše preference a opakující se instrukce

14. 8. 2023 | Petr Michl
AI chatbot si může pamatovat cílovou skupinu vaší značky, tone of voice i roli, kterou mu nejčastěji zadáváte. Kouzlo „custom instructions“ přichází z prémiové verze ChatGPT Plus i do té bezplatné.


Zdroj: OpenAI. Repro Marketing Journal

Donedávna byla jedna z nejvíce frustrujících věcí na interakci s ChatGPT to, že po vyčerpání určitého množství tokenů v rámci vaší konverzace si AI nástroj „promazal paměť“, a vlastně nevěděl, o čem jste se spolu bavili. Tento nedostatek částečně napravuje funkce „custom instructions“. Nově bude i v bezplatné verzi ChatGPT.

Od července je přitom mohli zkoušet v beta testu pouze uživatelé placené verze ChatGPT Plus. Hlavní výhoda spočívá v tom, že vás při využití „vlastních pokynů“ AI chatbot trochu více zná. V ideálním případě tak například ví, k jaké cílové skupině promlouvá marketér. Nemusíte neustále opakovat „chovej se jako“ (či „act as“), AI chatbot bude znát roli, jež po něm opakovaně chcete.

Součástí „vlastních pokynů“ mohou být i zadané mantinely při tvorbě textu týkající se třeba maximálního a minimálního počtu znaků či „tone of voice“, ale také jazyků, v nichž chcete výstupy.

Při nastavení se zobrazí dvě textová pole. V prvním z nich můžete ChatGPT poskytnout základní informace, které chcete, aby znal pro všechny další konverzace. Chatbot se vás ptá, odkud jste, co děláte za práci, jaké jsou vaše zájmy a cíle.

V druhém poli s pokyny vám umožňuje specifikovat, jak má ChatGPT reagovat na vaše dotazy. Zde je místo, kde chatbotu řeknete, že má hrát roli zkušeného byznysmena, protřelého marketéra po vzoru Davida Ogilvyho nebo opilého piráta. Lze nastavit i preferovanou délku odpovědí nebo jméno, kterým vás má oslovovat. 

Značně limitujícím omezením je nicméně to, že každý z pokynů se musí vejít do 1500 znaků. Sáhodlouhé detaily o vaší firmě a trhu, na kterém se pohybuje, se zde prostě nevejdou.
 

 

„Díky rozhovorům s uživateli ve 22 zemích jsme prohloubili naše chápání zásadní role, kterou hraje řiditelnost, aby naše modely mohly účinně odrážet různé kontexty a jedinečné potřeby každého člověka," uvedla dříve Open AI.

To, že vás AI chatbot zná a nemusíte ho neustále zas a znovu trénovat sérií promptů, kterou máte napsanou bokem, může výrazně napomoci lepšímu uživatelskému pocitu a zároveň zvýšit frekvenci jeho využívání. Na druhou stranu je tu jedno varování. U placené verze ChatGPT Plus přislíbilo OpenAI, že nebude na poskytnutých datech trénovat své modely. Poskytla tím jeden z důležitých argumentů pro firmy váhající s tím, co všechno ze svých interních údajů mohou říct velmi mladého online nástroji.

Tato záruka u bezplatné verze ChatGPT není. Proto není zcela rozumné cvičit si chatbota za pomocí interních informací, které by neměl nikdo jiný vědět. Samozřejmě ChatGPT nefunguje tak, že by „vyslepičil“ vaše průmyslová tajemství v plné kráse prvnímu zadavateli promptu s podobným tématem. Přesto vám u jeho free verze nikdo nedá záruku, že vaše vědomosti a poznatky, co se jinak snažíte chránit, nezjistí oklikou či úplnou náhodou někdo jiný.

Ke „custom instructions“ se dostane po kliknutí na jméno vašeho profilu. Roll out této funkce do bezplatné verze má být ale postupný, brzy se má nicméně objevit i v zemích Evropské unie. 

Kam dál? 


Zdroj: OpenAI. Repro Marketing Journal

Zjistěte 6 věcí, v nichž je GPT-4 lepší než jeho předchozí verze

 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: