Clubhouse zkouší, jak odměnit tvůrce. Monetizace by mohla být v Česku do několika měsíců

9. 3. 2021 | redakce

Nová sociální síť Clubhouse v USA testuje tzv. Creator Grant Program, který pokládá základy pro komerční model a monetizaci obsahu na síti. Pozvánku do programu zatím obdrželi vybraní influenceři, kteří testují produkci placené formy obsahu. V České republice můžeme oficiální placené influencery podle odborníků z Asociace komunikačních agentur očekávat již během jarních měsíců. Clubhouse se ale bude potýkat i s problémy, mezi které patří zejména nekontrolované šíření dezinformací, ale i možné pohlcení konkurencí.

Marketing na Clubhouse

Většina firem se aplikaci Clubhouse teprve učí využívat, marketingoví odborníci nicméně její plnou využitelnost vidí až v momentě, kdy bude přístupná všem. Nyní totiž funguje pouze v beta verzi, a navíc pouze pro zařízení s operačním systémem iOS. „Clubhouse je přesto již nyní zajímavou příležitostí pro affiliate a influencer marketing. Uvědomují si to i přímo v Clubhouse, neboť s koncem roku 2020 spustili Creator Grant Program. Do něj vybrali přibližně čtyřicet největších influencerů na této síti, kteří by měli šířit povědomí o značkách, ale rovněž zajišťovat kvalitní obsah,“ uvádí Robert Haas, odborník na digitální marketing z Asociace komunikačních agentur (AKA).

V první fázi exkluzivita, brzy i finanční odměny

Clubhouse vybraným influencerům přislíbil například týdenní schůzky alespoň s jedním ze svých zakladatelů a také dřívější přístup k novým funkcím. „Clubhouse tím dává i jasný signál pro ostatní společnosti, jakým způsobem lze začít spolupracovat s influencery na této platformě,“ říká Robert Haas s tím, že v příštích měsících by měla síť také představit funkce pro monetizaci. Jedná se právě o výsledky testovacího programu Creator Grant Program, díky kterému by pravidelní a úspěšní tvůrci obsahu dostávali za svou tvorbu zaplaceno. „Clubhouse by si tímto způsobem zajistil určitou garanci kvalitního obsahu a zároveň by rozšířil potenciální síť influencerů, jejichž prostřednictvím by mohl nabízet například vstupenky do jednotlivých Rooms,“ vysvětluje fungování programu Robert Haas.

Potenciálu sítě Clubhouse již využívají některé společnosti, které na této platformě pořádají tiskové konference nebo ji využívají při uvádění nových produktů na trh. „Zatím největším přínosem Clubhouse pro firmy je šíření brand awareness. Bohužel zde ještě nejsou dostatečně nastavené metriky pro vyhodnocování dopadů,“ říká Tomáš Jindříšek, člen prezidia AKA. Synergie mezi značkami a influencery se v marketingové komunikaci již etablovala, mění se ale prostředí pro vzájemnou spolupráci. „Z Instagramu, TikToku a Facebooku jsme zvyklí spíše na spojení influencerů s generací Z a mileniálů, na Clubhouse ale vznikla zcela nová skupina influencerů. Setkávají se zde především odborníci na určitá témata. Tato setkání pak téměř nahrazují konference nebo talk shows,“ dodává Tomáš Jindříšek.

Problémem může být nedostatek regulace

Clubhouse v současné době není žádným způsobem regulovaný, funguje tedy pouze na principu samoregulace. To přináší i negativní jevy, jako je například rychlé šíření dezinformací. Aplikace funguje na základě sledování vybraných lidí, přináší tak větší tendenci k uzavírání se do tzv. komunikačních bublin. „Uživatelé se tímto způsobem dostávají jen k úzce selektovaným tématům. Zaznamenali jsme již například případy šíření dezinformací v oblasti očkování proti koronaviru. Aplikace rovněž nemá možnost zabránit třeba šíření rasismu nebo jakémukoliv obtěžování,“ varuje Tomáš Jindříšek.

Nejistá budoucnost sítě

Podle marketingových odborníků je největší slabinou Clubhouse dlouhodobé udržování exkluzivity jak v přístupu pouze přes pozvánku, tak i v dostupnosti jen pro zařízení s iOS. „Přestože síť již pracuje na vývoji aplikace pro operační systém Android a snaží se dále vyvíjet, velcí hráči na trhu jako Facebook nebo Twitter již začali pracovat na obdobné formě aplikace. Pokud se tedy Clubhouse více neotevře spolupráci se značkami a nezačne být otevřený pro všechny uživatele, je jen otázkou času, kdy jej tito velcí hráči převálcují stejně jako v případě aplikace Snapchat,“ doplňuje Tomáš Jindříšek.

Facebook již v minulosti kopíroval své konkurenty. Například v roce 2016 zkopíroval snapchatové stories, které umožňují uživatelům sdílet krátká videa a fotografie. Vytvořením platformy Messenger Rooms pro videohovory zase zareagoval na oblibu aplikace Zoom. V letošním roce Facebook pracuje na produktu pro rozesílání newsletterů.

Clubhouse používá celosvětově 10 milionů uživatelů

Aplikace Clubhouse vznikla v březnu 2020 v kalifornském Silicon Valley. Doposud slouží jen na pozvánku a jen pro zařízení s iOS. Ještě v květnu loňského roku využívalo Clubhouse pouze 1500 exkluzivně registrovaných členů, v té době dosahovala jeho cena 100 milionů dolarů. Počet členů se však rozrůstal a v prosinci 2020 měl již 600 tisíc uživatelů, v lednu 2021 již 2 miliony a v únoru se toto číslo navýšilo na 10 milionů uživatelů. Spolu s tím narostla i hodnota přibližně na jednu miliardu dolarů. Mimo USA je nyní Clubhouse dostupný ve 154 zemích.

Kam dál? 

Pamatujete si, jak každý, co „něco znamenal“, musel trávit dny na Clubhouse? S rozdanými pozvánkami na všechny strany pel výjimečnosti mizí a se stejnou intenzitou řádí na audio aplikaci už jen Jan Mühlfeit. Debaty o marketingu ustupují těm o lásce, sexu a něžnostech od teenagerů. Podívejte se na analýzu toho, jak se o Clubhouse mluvilo a (ne)mluví na sociálních sítích

Štítky dokumentu: Apple Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: