Digitální marketing a rychloobrátkové zboží: Z ročně investovaných 79 miliard dolarů pouze 40 % přineslo pozitivní ROI

8. 8. 2019 | Milada Zemanová
Velcí FMCG hráči opouštějí digitální prostor nebo přehodnocují své strategie. I přesto do online reklamy řada firem investuje řádově miliardy a to často bez jakékoliv návratnosti investic. 60 % firem ve svůj rozpočet promrhá, což vede k roční ztrátě 50 miliard dolarů.
„Můžete mít ty nejlepší taktiky na světě a peníze. Když budete mít špatně strategii, neuspějete.“ 1
  • Jak zlepšit efektivitu prodeje?
  • Jak komunikovat se zákazníky?
  • Jak vycházet vstříc klientům?
  • Jak zpracovat funkční strategii?
Nezůstávejte pozadu!
Zanechte nám kontakt, obratem se s vámi spojíme.
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
1 1 zdroj: Mark Ritson

Zdroj: P&G

Giganti v oblastech rychloobrátkové spotřební zboží (Fast Moving Consumer Goods, dále FMCG, pozn. redakce) jako například Procter & Gamble či Unilever výrazným způsobem snížili a optimalizovali svůj rozpočet věnovaný digitálnímu marketingu. Dle průzkumu konzultantské společnosti AlixPartners však i přesto téměř 60 % firem ve stejné kategorii svůj rozpočet promrhá, což vede k roční ztrátě 50 miliard dolarů.

Rychloobrátkové spotřební zboží zahrnuje výrobky, které jsou prodávány rychle, při relativně nízké ceně a mají omezenou dobu spotřeby. Patří sem například předměty kosmetické a hygienické potřeby, drogistické zboží, věci s rychlým opotřebením a dále potraviny, nápoje, léky či spotřební technika. Tedy předměty téměř denní potřeby a právě tomu by měla být přizpůsobena i online reklama.

Globální konzultantská společnost AlixPartners vyzpovídala 1100 lidí v rozhodovacích pozicích, kteří zastupují právě oblast FMCG. Tyto společnosti se nachází v USA, Číně, Indii i evropských zemích a jejich zástupci měli ohodnotit digitální dovednosti svých firem a uvést, čemu přičítají nízkou návratnost investic v oblasti online marketingu.

Z daného průzkumu vyplynulo, že v roce 2018 bylo v oblasti FMCG investováno 79 miliard dolarů do digitálního marketingu, nicméně 60 % z této investice neznamenalo téměř žádnou návratnost (Return On Investments, dále ROI).

Do čistě digitální reklam, které běžely například na Facebooku a Googlu, bylo investováno 60 miliard dolarů. Polovina z tohoto rozpočtu však vykazovala negativní ROI a u některých reklam se ROI ani neměřila.

Z tohoto průzkumu je tedy patrné, že pokud chtějí organizace získat lepší výsledky se svým online marketingem, musí přehodnotit svou strategii.

Brian Major, výkonný ředitel v oblasti spotřebitelských produktů v AlixPartners, v komentáři k těmto závěrům uvedl:

„Mnoho společností se nechalo zlákat příslibem růstu prostřednictvím digitálních médií a jednoduše vyhazovaly peníze, což je vedlo k miliardám zbytečných investic.”

Že se vyplatí digitální reklamu pořádně promyslet dokazuje i Procter & Gamble. Snížení inzerce v digitální reklamě o 200 milionů zvýšilo dosah této společnosti o 10 procent . Ke snížení došlo již během roku 2017 a to z důvodu, že přes digitální reklamu neoslovovala tato společnost své cílové publikum efektivně. Takto ušetřené finance byly investovány do jiných mediálních prostředků s větším dosahem, například do televizního a rozhlasového vysílání.

Digitální marketing není samospásný a, jak je vidět z průzkumu, často vede k drahým chybám. Dle jeho autorů lze úspěchu postupně dosáhnout pomocí přesnějších a cílených metod, které mají větší šanci zapojit uživatele a více využívají analýzu dat. Uvidíme tedy, jestli se tímto budou řídit i firmy v oblasti FMCG.

Zdroje: The Drum, AlixPartners

Tip redakce

Svůj postoj k digitálním reklamám změnil i Unilever. Ten si najal armádu specialistů, kteří mu pomohou přeskočit z masových kampaní na velmi přesně cílené kampaně v digitálním prostoru. Unilever chce být díky kvalitnímu a dobře cílenému obsahu rychlejší, pružnější a bližší zákazníkovi.

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.