DPH na noviny a časopisy bude 10 %

10. 1. 2017 | Petr Michl
Dlouhodobá snaha vydavatelů došla naplnění. DPH na noviny a časopisy se sníží na 10 %.


Zdroj: EMMA

Na svém dnešním jednání přehlasovala Poslanecká sněmovna veto prezidenta Miloše Zemana novely zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty. Poslanci zákon schválili napříč politickým spektrem. Pro bylo 133 z 182 přítomných zákonodárců, proti 30, 18 poslanců se zdrželo.

Schválení úpravy tohoto zákona má zásadní význam pro budoucnost tisku v České republice, který prochází složitým obdobím vývoje, vyznačujícím se především dlouhodobým poklesem prodeje. Sazba DPH pro noviny a časopisy by měla nyní poklesnout na 10 %.

Unie vydavatelů k tomu uvedla: 

„Vítáme tento krok, kterým poslanci prokázali, že si uvědomují, že vydavatelé se nacházejí v nelehké době přechodu do digitálního prostředí, a aby mohli i nadále plnit svou úlohu pojistky demokracie ve vyspělé demokratické společnosti, potřebují podporu státu, tak jako je tomu ve vyspělých demokraciích běžné."

Dosud se novin a časopisů týká 15 % sazba DPH a vydavatelé si na tento stav dlouhodobě stěžují. Čím dál více médií, včetně těch tradičních vydávajících tištěné tituly, ale musí vyvíjet svou žurnalistickou činnost i v prostředí internetu. Její informační povaha je přitom převážně podobná či identická. Možnost snížit DPH i pro elektronická média nedávno povolila směrnice EU. Těch se ale nyní projednávaný zákon nejednal.

Štítky dokumentu: Media Relations
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.