E-commerce v roce 2021: jízda na horské dráze, která skončila meziročním růstem o 14 %

5. 1. 2022 | redakce
Česká e-commerce loni nepokračovala v raketovém růstu z roku 2020. Přesto posílila své pozice, zejména v kategoriích dříve náležících kamenným prodejnám.


Zdroj: Stock photos on Shutterstock 

Jízda na horské dráze, příměr, který perfektně vystihuje meziroční vývoj české e-commerce za uplynulý rok 2021. Období až dvojnásobných meziročních tržeb vystřídalo na konci roku trpké vystřízlivění v podobě mírného meziročního poklesu. I přesto se nakonec podle dat nákupního rádce Heureka a Asociace pro elektronickou komerci vyšplhal meziroční obrat e-shopů ve srovnání s rokem 2020 o 14 % výše na celkových 223 mld korun. Na internetu prorazily kategorie, které dříve patřily téměř výhradně do kamenných obchodů. O 75 % vyrostly zahradní skleníky, dokonce o 90 % rostly kotle. Meziročně naopak mírně poklesl celý segment bílé elektroniky. Podrobnější vysvětlení, rozdílnost kvartálů, jejich vývoj a další komentáře a čísla z české e-commerce přináší následující analýza.

Jednotlivé kvartály roku 2021 jsou při porovnávání s předchozím rokem diametrálně odlišné, významně ovlivněné covidovou situací, a tak by lakonické shrnutí letošního roku pouze do jednoho meziročního čísla mohlo být trochu zavádějící. „Meziročně nejsilnější byl první kvartál roku 2021, protože srovnáváme letošní ‘zavřené’ a ještě otevřené Česko před první vlnou. Většina e-shopů rostla v 1. kvartálu v desítkách procent, výjimkou nebyly ani růsty nad hranicí 100 %. Šlo především o prodejce elektra, knihkupectví nebo hobby markety, tedy prodejce, kteří se před covidem z větší části zaměřovaly na prodeje v kamenných prodejnách,“ vysvětluje Tomáš Braverman, CEO Heureka Group. Na druhou stranu, ve třetím kvartále už mluvíme o růstu jen několik jednotek procent, a konec roku znamenal dokonce meziroční pokles. „Protože v předvánoční sezóně předchozího roku (2020) došlo k uzavření obchodů mezi koncem října a začátkem prosince, tak se drtivá většina vánočních nákupů roku 2020 odehrála na internetu. Oproti tomu tato vánoční sezóna byla jiná, po celou dobu byly otevřené kamenné prodejny, řada hitů Vánoc nebyla dostupná skladem (namátkou třeba PS5, iPhone 13 mini, atd.), rostla inflace a lidé očekávali zdražení energií. To hrálo v útratách lidí v onlinu významnou roli a ovlivnilo to i celkový meziroční vývoj e-commerce.“

Celý uplynulý rok hodnotí také výkonný ředitel APEK Jan Vetyška:

„Rok 2021 byl z pohledu meziročních srovnání naprosto výjimečný. Do prodejů opět významně vstupovala covidová situace a související opatření. Ta z pohledu on-line prodejů ovlivnila pozitivně především úvodní část roku. Průběžně jsme porovnávali předpandemické období s obdobím lockdownu a naopak. To hrálo samozřejmě důležitou roli a dopady protipandemických opatření z obou let 2020 i 2021 se na vyhodnocování projevovaly celoročně. Po předloňském skokovém růstu považujeme v každém případě dosažené výsledky české e-commerce za další velký úspěch. Poprvé se podařilo prolomit magickou hranici dvou set miliard korun obratů za prodané zboží a s meziročním růstem 14 % můžeme být spokojeni.“

 


Zdroj: Heureka a APEK

 

Bílá elektronika meziročně mírně poklesla, vysoko zůstal segment dům a zahrada, nebo nábytek

Pandemie významně změnila chování lidí, a to i během nakupování na internetu. „V roce 2021 se sortiment, který lidé kupovali online, proměnil. Mírný (- 3 %) pokles zaznamenala kategorie bílé elektroniky, protože tu měla spoustu zákazníků zakoupenou už během první vlny v roce 2020. Tradičním tahounem onlinu bylo samozřejmě jídlo, meziročně rostl také silný segment dům a zahrada (+ 20 %) nebo nábytek (+ 17 %),” říká Tomáš Braverman.

Vlivem covidu došlo k zajímavým změnám i v některých konkrétních kategoriích. Extrémně například rostly zahradní skleníky, téměř o 75 %, oproti předchozím letům se ale vrchol jejich prodejů posunul z tradičního dubna na březen. Významný růst je patrný také u kotlů, dříve téměř výhradně offline kategorie rostla tento rok rovnoměrně, o 90 % oproti předchozímu roku. A za zmínku rozhodně stojí vybavení na sport. „Boby a sáňky, běžky, skialpy, to vše je sortiment, který vyskočil o stovky procent. Lidé už vloni na internetu pořizovali veškeré vybavení na venkovní aktivity. E-shopy se tomuto trendu přizpůsobili, lidé i letos už automaticky zamířili na internetu,“ přibližuje Tomáš Braverman a dodává: „A neplatí to jen pro zimní sporty, enormní zájem byl také o kola a elektrokola.“ Zajímavým skokanem onlinu je také investiční zlato.


Zdroj: Heureka.cz

E-shopy si drží špičkovou kvalitu, spokojenost zákazníků s nákupem se drží na 96 %

Zákazníci vloni udělili jen ve službě Ověřeno zákazníky přes 6,5 miliónu recenzí a hodnocení, zhruba o desetinu více než v předchozím roce. Celková spokojenost zákazníků s nákupem v e-shopu se nijak významně nezměnila, dlouhodobě se drží mezi 95 a 96 %,“ říká Tomáš Braverman. Nejméně spokojení byli uživatelé s nákupy v e-shopech v březnu 2021, kdy jejich spokojenost klesla na 94,6 % a naopak nejsilnější byla v srpnu 2021, kdy dosáhla 96,3 %.

Počet e-shopů během druhého „pandemického“ roku vzrostl o 3 %, celkem jich je na českém trhu 50 985. „Vedle nových e-shopů jich v roce 2021 mnoho také zaniklo. Jednalo se především o ty, které se chtěly svézt na vlně covidu a využít toho, že se do online prostoru přesunuli i méně zkušení zákazníci,“ říká Tomáš Braverman a dodává: „V první vlně (2020) jsme na Heurece zablokovali až stovky neprověřených e-shopů, v průběhu roku 2021 se jednalo maximálně o desítky.“

Ustálila se platba online kartou i dobírka

Významné změny nenastaly ani na poli nejvyužívanějších platebních metod. „Předminulý rok se vlivem krátkodobých opatření museli lidé naučit důvěřovat platbám kartou. U některých zákazníků nedůvěra ale přetrvala, a tak se podíl platebních metod vrátil na podobná čísla jako před pandemií. Dobírku tak, stejně jako platbu na výdejních místech využívá necelá třetina zákazníků, hned vzápětí na třetím místě je to platba kartou s 27 %,“ vysvětluje Tomáš Braverman. 

 


Zdroj: Heureka.cz

Rok 2022: Krize v dodavatelsko-odběratelských řetězcích i posilování marketplaces

Jednou z možných překážek následujícího roku bude podle šéfa Heureka Group nastávající krize v dodavatelsko-odběratelském řetězci. Část e-shopů bude vlivem růstu výdajů v online prostoru bojovat o přežití. „Na druhou stranu, e-shopy s unikátním sortimentem a ti, které krize dodavatelů nezasáhne, se budou naopak porozhlížet po tom, jak vyrazit do zahraničí. Po Slovensku a Maďarsku to budou další země střední a východní Evropy jako jsou Rumunsko nebo Slovinsko,“ říká Tomáš Braverman. Nezastavitelným trendem je také rostoucí popularita marketplaců, která podle Bravermana významně vzroste, a to jak ze strany zákazníků, tak přizpůsobování prodejců. 

Štítky dokumentu: E-Commerce

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: