Facebook a Twitter pozastavily účet Donalda Trumpa

7. 1. 2021 | Petr Michl
Konec mandátu amerického prezidenta Donalda Trumpa se nese ve jménu chaosu a zmaru. Facebook a Twitter přestaly zobrazovat příspěvky, které by mohly podněcovat další násilnosti v ulicích Washingtonu a dočasně mu pozastavily účet.

Včerejší útok na americký Kapitol připomínal předání moci v banánové republice. A pocit, že toto bylo už trochu moc, získaly i sociální sítě Facebook a Twitter, které pozastavily účet dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, a to z důvodu, že se domnívaly, že jeho příspěvky mohou situaci v centru Washingtonu ještě více eskalovat. První z nich na 24 hodin (týká se Trumpova účtu na Facebooku i Instagramu), druhá na hodin 12.

V průběhu 6. ledna, kdy měly obě komory amerického Parlamentu formálně přijmout hlasy volitelů, a posvětit tak výsledky prezidentských voleb, se Donald Trump věnoval na svém účtu už od rána tweetům o ukradených volbách a pěstováním naděje, že viceprezident Mike Pence svou víceméně formální roli přijetí hlasů volitelů přemění v odmítnutí volebního výsledku. U některých z těchto tweetů už Twitter, stejně jako v obrovském množství případů v posledních měsících, přidal označení, že tvrzení o volebním podvodu je sporné.

 

Za podvodné označoval i dodatečné volby o dva mandáty v Senátu ve státě Georgia.

A i sdílel záběry protestujících na jeho podporu ve Washingtonu, ke kterým dopoledne promluvil.

Jeho poselství berou mnozí komentátoři jako další přilití do ohně, které jen napomohlo napadení budovy kapitolu. Konkrétně svým podporovatelům řekl:

„Budeme muset bojovat mnohem tvrději. Teď je na Kongresu, aby se postavil tomuto neslýchanému útoku na naši demokracii. A jak tu skončíme, půjdeme spolu ke Kapitolu fandit našim statečným senátorům a kongresmanům. Ale některým asi tolik ne. Protože když budeme slabí, tak si svoji zemi zpátky nevezmeme. Musíte ukázat sílu, musíte být silní.“ 

Když Mike Pence scénář volebního „veta“ odmítl, sdílel Trump tweet, kde svého viceperezidenta zostuzuje. „Mike Pence neměl odvahu udělat to, co mělo být uděláno pro ochranu naší země a ústavy — dal by tak šanci státům certifikovat opravená fakta, ne ta podvodná a nepřesná, o jejichž certifikaci byly dříve požádány. USA chtějí znát pravdu,“ uvedl v něm. Tento tweet Twitter už dokonce přestal zobrazovat. A stejný osud stihl i příspěvek komentující samotné vtrhnutí protestujících do kapitolu se zněním:

„To jsou události, které se stanou, když posvátné většinové vítězství ve volbách bez okolků a brutálně vezmete velkým patriotům, se kterými se tak dlouho špatně a nespravedlivě zachází. Běžte domů s láskou a mírem. Navždy si tento den pamatujte!“

Ač Trump po vypuknutí nepokojů řekl protestujícím i dalším tweetem, aby byli mírumilovní, dle mnohých byla jeho prosba nedostatečná.

Zastavení protestů by pomohlo jeho přijetí výsledků bez ohánění se tím, že volby byly zmanipulované. Právě toho nebyl schopen ani u dalšího příspěvku sdíleného na Facebooku a Twitteru. V minutovém videu s jeho promluvou adresovanou protestujícím zopakoval výzvu k respektování práva a pořádku, ale většinu času mluvil opět o ukradených volbách.  Dle Facebooku a Twitteru by toto video mohlo jen posílit narativ ukradených voleb, který by v dané situaci mohl přinést další násilnosti. Video je nicméně nalezitelné na YouTube kanálu TV stanice ABC News.

Z pohledu těchto sociálních sítí to jen dokládá obrat, který v posledních letech donuceni okolnostmi udělaly. Facebook byl po vypuknutí skandálu Cambridge Analytica brán jako rejdiště dezinformačních kampaní. Přes fáze odmítání role arbitra pravdy a zásahů do svobodného projevu, jeho korekci jen u běžných uživatelů s volným polem působnosti pro politiky či politické kandidáty se dostal až do situace, kdy i příspěvky politiků porušující jeho zásady dokáže přestat zobrazovat. Přiměly ho k tomu až příspěvky Donalda Trumpa na podzim minulého roku.

Twitter měl po dlouhou dobu s Donaldem Trumpem více než symbiotický vztah. Od roku 2016 z něj Trump udělal platformu, která může být důležitější než tradiční média a přes kterou jsou vyhrát americké prezidentské volby. Po dobu svého mandátu pak dokazoval, že přes Twitter jde dělat světová politika.

Dočasné pozastavení účtu pomine nebo možná v době, kdy čtete tento článek již pominulo. V budoucnosti může ale přijít alespoň na straně Twitteru „konečné řešení“. Jeho vnitřním předpisem je, že účty politických činitelů se nemažou. Po 20. ledna ale Donald Trump již prezidentem nebude a dost možná o svůj účet může přijít. Lidem, kteří se v Twitteru starají o dodávání kontextu k dezinformačním příspěvkům, by to jistě ulehčilo práci.

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.