ETOA: Olympiáda dusí cestovní ruch

30. 11. 2009 | RaTP
S poměrně nečekaným tvrzením přišla Evropská asociace cestovních kanceláří. Podle jejích dat totiž Olympijské hry způsobují pokles cestovního ruchu v pořadatelských zemích v době konání her. Stejně tak tomu bylo i v roce 2008 v Pekingu, kde se oproti předchozímu roku o 30% snížil počet zahraničních turistů.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

S poměrně nečekaným tvrzením přišla Evropská asociace cestovních kanceláří. Podle jejích dat totiž Olympijské hry způsobují pokles cestovního ruchu v pořadatelských zemích přid i po konání her. Stejně tak tomu bylo i v roce 2008 v Pekingu, kde se oproti předchozímu roku o 30% snížil počet zahraničních turistů.
Ostatně čísla ukazují, že žádný z pořadatelských států nevykázal od od roku 1988 viditelný růst cestovního roku, který by byl ve spojitosti s Olympiádou - například Austrálie, která zažívala nárůst turistického ruchu spolu s Novým Zélandem zažila po hrách v roce 2000 pokles, kdežto Zéland ve vzestupu pokračoval.
ETOA tak varuje Londýn, že pokud by se opakoval stejný scénář jako v Číně, přišel by o 2,5 milionu návštěvníků, což by vyvolalo ztrátu zhruba 1,5 miliard liber.
Olympijské hry jsou dlouhodobě přeceňovanou záležitostí, která bývá povšechně ztrátová. Podobně jako například při Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, i u Olympiády by se vyplatilo přehodnotit business model tak, aby mohly být skromnější, ale marketingově povšechně úspěšnější záležitostí.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: