Facebook se rozhodl upozorňovat na ty, kteří na sociální sítí šíří dezinformace

31. 5. 2021 | Lucie Životská
Pomalu s tím sdílením. „Tato Stránka opakovaně šíří falešné informace.” I takové varování nyní můžete dostat od Facebooku. Upozorňuje totiž nyní na uživatele a Stránky s historií sdílení fake news přesně v tom okamžiku, kdy se někdo rozhodne jejich obsah „poslat dál”.

Facebook začal od minulého týdne výrazněji upozorňovat na dezinformace, které se tak snadno mohou v prostředí sociálních sítí šířit. Nově Facebook varuje své uživatele před konkrétními účty a Stránkami (Pages), které opakovaně šíří záměrně zkreslená informace. 

Do tohoto je samozřejmě zapojen také proces ověřování sdílených informací, kde se přímo označují profily s takovou „lživou pověstí”. Jak Facebook uvádí, může se jednat například o „zavádějící obsah týkající se COVID-19 a vakcinace, klimatických změn, voleb a dalších tématech”. 

Než dáte Like, budete vědět, jak je daná stránka informačně spolehlivá  

Facebook chce svým uživatelům zkrátka poskytnout více informací, a to i v předstihu. Respektive před tím, než se rozhodnou konkrétní Stránku sledovat. Algoritmy tzv. „fact-checkers” hodnotí příspěvky Stránek a pokud se zdají být nepravdivé či zavádějící, upozorní jejich návštěvníky na tento fakt vyskakovací okno. Obsahuje také tlačítko „dozvědět se více”, kde je popsán proces kontroly. Tak se lidé budou moci sami rozhodnout, zda chtějí stránku sledovat i přes tyto nepředloženosti v její komunikaci. 

Facebook tímto především poukazuje na svou transparentnost a hraje mírně na strunu všem, kteří si uvědomují, jak jednoduše se dezinformace dají pomocí sociálních sítí šířit.

 Facebook hlídá dezinformace

 

 

Facebook dohlíží od minulého týdne na všechny účty a těm inkriminovaným snižuje dosah příspěvků v News Feedu 

Facebook kontroluje šířené informace již od roku 2016, ovšem dosud primárně řešil virální dezinformace, které se objevovaly na stránkách (Pages), skupinách a Instagram účtech. Ovšem nyní zpřísňuje a zaměřuje se individuální účty. Od minulého týdne omezil distribuci všech příspěvků v News Feedu od profilů, které opakovaně sdílí záměrně klamný, zavádějící a falešný obsah. Profilům s obdobnými příspěvky pak snižují dosah v rámci News Feedu a přesouvají je vždy až na poslední místa (a do zapomnění).  

Facebook více zapracoval na svých notifikacích 

Nyní Facebook upozorňuje své přispěvatele, když sdílí obsah, který prochází kontrolou. Takovéto oznámení bylo přepracováno právě do takové podoby, aby z něj bylo zcela jasné, k čemu zde dochází. Obsahuje nyní informace přímo od „fact-checkers” odhalující více podrobností. A je zde také zdůrazněno, že příspěvky z profilů, které opakovaně šíří dezinformace, budou automaticky odsouvány v News Feedu na poslední příčky. 

Facebook hlídá dezinformace

Zdroje: https://about.fb.com 

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.