Falešný billboard pohřebnictví vyzývá k tomu, aby lidé při řízení psali na mobilu

13. 5. 2016 | Petr Michl
Tak to tedy upřímnou soustrast.

U rychlostní silnice nedaleko Toronta mohou řidiči spatřit tradičně netradiční billboard. Jeho znění „TEXT AND DRIVE" jde proti logice toho, co by se mělo říkat. Rozhořčení pak rozpoutává, že je pod touto výzvou podepsané pohřebnictví.

Upozornění na škodlivost psaní textovek přes SMS nebo Instant Message či sledování notifikací na telefonu během řízení se stává čím dál častějším. Vytvářejí je organizace veřejného sektoru, ale i automobilky. Tento billboard na to jde ale s „obrácenou psychologií". Neříká, co byste měli dělat. Pozornost vzbudí tím, že říká naopak to, co byste dělat neměli, a podpis pohřebnictví vám potvrdí, k čemu by to mohlo vést.

„Takže oni nám přejí smrt? To bych se na to podíval," řekla si řada naštvaných řidičů. Když poté hledali na internetu stránky daného pohřebnictví, aby vyjádřili svou nespokojenost nad amorálností reklamy, narazili na toto sdělení:

„Jste tady pravděpodobně, protože jste viděli billboard se sdělením: 'Piš a řiď.' Pokud tomu tak je, pravděpodobně jste nám na tuto stránku přišli říct, jak hrozní lidé za takovou reklamou musí stát. A měli byste pravdu.

Bylo by strašné, kdyby něco takového udělalo pohřebnictví. Ale to my nejsme.

Jen se snažíme, aby Kanaďané přestali zároveň řídit a psát. Odhaduje se, že tento rok tato kombinace zabije v Ontariu více lidí než řízení pod vlivem alkoholu. Přes polovinu ontarijských řidičů přiznává, že si za volantem čtou textové zprávy. To je víc než polovina lidí na dnešních silnicích, kteří riskují životy své, svých pasažérů, ale také dalších účastníků silničního provozu a kolemjdoucích.

To by vás mělo naštvat mnohem více než billboard."

Na jednoduchém jednostránkovém webu je po straně falešná nabídka květin, rakví a náhrobků. Když na ně najedete kurzorem, zobrazí se vám hrůzné statistiky. Hover nad rakvemi tak odhalí například to, že v roce 2013 stálo nesoustředěné řízení o 77 % více životů než to překračující povolenou rychlost.

Dle portálu Adweek stojí za tímto kouskem montrealská pobočka agentury John St. spolupracující se společností Cieslik Media specializovanou na outdoor reklamu. Ředitelka John St., Mylene Savoie, mu prozradila: „Lidé slyší a vidí slova 'Don't text and drive' téměř každý den, ale počet lidí, jež to dělají, se navyšuje. Chtěli jsme vymyslet jiný způsob sdělení, který by je donutil, aby se zamysleli nad skutečnými důsledky takovéhoto chování."

Nutno dodat, že přesně tento účel splnilo chytré cvičení v obrácené psychologii dokonale.

Tip redakce

Vadí vám alkohol za volantem? Vsadíme se, že ano. Jak byste potom reagovali na to, kdyby si při řízení přilepšoval z lahve kořalky nebo plechovky piva taxikář, co vás zrovna veze?Přesně tento koncept zrealizovala ve své PSA kampani organizace Safe Roads Alliance. Podívejte se na ni v článku Sociální experiment: Opilý řidič taxíku vyvolá okamžitý vztek svých pasažérů.

Zdroje: CNN, Adweek, Mashable, Wathan Funeral

Štítky dokumentu: Formy PR

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: