Foursquare a ostatní přechází jinam, Google zpoplatnil Google Maps

5. 3. 2012 | BeD
Hledání nových alternativ pro zobrazení map na stránkách začal sám Google, v boji o nástupnický trůn zatím vítězí OpenStreetMap.

Google Maps používá na svých stránkách řada lidí. Vývojáři je považují za nedílnou součást některých projektů. Nebo možná až doteď považovali. Jedním z důvodů bylo i to, že Google Maps nic nestály. Ale v lednu došlo ke změnám. Google totiž oznámil, že od začátku roku 2012 službu zpoplatní. Ale jen na těch stránkách, kde se jejich mapy zobrazí více jak 25 000 krát za den. Každých dalších 1000 zobrazení nad 25 000 by přišlo na 4 dolary.

Google odhadnul, že se zpoplatněné služby týkají asi 4 000 uživatelů. Hlavně se jedná o portály s prodejem nemovitostí nebo speciální stránky jako je geocaching.com nebo populární geolokační služba s prvky sociální sítě - Foursquare. Hlavní podstatou této služby je podělit se s ostatními o to, která místa rádi navštěvujete.

U Foursquare se rozhodli Google Maps na konci února opustit a nahradit mapami jinými, které budou zadarmo. Řada dalších projektů je asi bude následovat. Na svém blogu lidé z Foursquare oznámili, že přechází na open source program OpenStreetMap. Mapy tak budou vypadat lehce odlišně - jiné barvy, odlišné ikonky, ale zásadní změnu to pro uživatele Foursquare neznamená. Dále budou pracovat i se startupem MapBox, který primárně pracuje s daty z OpenStreetMap. Foursquare si pochvaluje i možnost měnit vzhled nových map.

Google tímto přístupem přišel o řadu uživatelů a nabídl navíc i prostor pro své konkurenty. Například Microsoft by mohl vzniklou díru na trhu zaplnit svými Bing Maps, ale ani ty nejsou zcela zdarma.

Zdroje: www.marketingland.com, blog.foursquare.com

Štítky dokumentu: Google
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.