Google představil české trendy vyhledávání v roce 2021. Zpívá o nich Pokáč

8. 12. 2021 | Petr Michl
Sčítání lidu, bitcoin, očkování nebo vznik tornáda. To je jen výsek z top trendů vyhledávaných Čechy na Googlu. Poslechněte si o nich píseň od Pokáče a podívejte se na podrobné žebříčky.

 

Zatímco loňský žebříček nejvyhledávanějších výrazů na českém Googlu jednoznačně ovládl koronavirus a související témata, v druhém roce pandemie jeho vliv na vyhledávání slábl. Na předních příčkách žebříčku trendů roku se letos sice objevují dotazy na registraci k očkování, respirátory třídy FFP2 nebo antigenní testy, vítězem roku se ale stalo jarní celorepublikové sčítání lidu následované mistrovstvím Evropy ve fotbale. Výrazný nárůst vyhledávání zaznamenala také kryptoměna bitcoin, do které se mnoho Čechů rozhodlo v minulém roce investovat.

Žebříčky z vyhledávání se také letos staly inspirací pro novou píseň českého písničkáře Pokáče. „Je spousta otázek, které nás pálí, nejsou to však ty, které byste tipovali. Jak najít smysl života či jak najít lásku pravou, není to, co se Čechům letos honilo hlavou,“ diví se muzikant v písni, kterou zveřejnil na svém YouTube kanálu. Díky ní se tak dozvíme, že Češi se vyhledávače ptali zejména na to, jak dlouho platí antigenní test nebo jak dlouho musí zůstat v karanténě. Po moravské tragédii zase chtěli vědět, jak vzniká tornádo. Zajímalo je také jak volit, ale třeba i jak vybrat běžky nebo jak vydělat peníze.

Loučení s Kellnerem i s „Popelkou“

Google každoročně sestavuje taktéž žebříček Smutná loučení, v němž rekapituluje osobnosti, které v daném roce zesnuly a jejichž jména uživatelé v této souvislosti vyhledávají. Letos Češi vzpomínali zejména na tragicky zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera, herečku a oblíbenou představitelku Popelky Libuši Šafránkovou nebo slovenského zpěváka Miro Žbirku.

Z událostí roku pak kromě těch sportovních či politických zaujal i nedávný krach českého dodavatele energie Bohemia Energy nebo otevření první prodejny fast fashion řetězce Primark v Praze.

V čele prezident a Bartoškovy hvězdy

V čele kategorie českých osobností stanul letos prezident republiky Miloš Zeman, který vzbudil pozornost svým několikatýdenním pobytem v nemocnici. Lidé také vyhledávali jméno dnes již bývalého poslance Dominika Feriho, který letos musel politiku opustit kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování.

Žebříček zahraničních osobností byl letos protkán zejména hollywoodskými hvězdami, které byly pozvány na 55. ročník karlovarského filmového festivalu. K nim patřil jak Johnny Depp, tak i další herci Ethan Hawke a Michael Caine. Nešťastná střelba při natáčení filmu posunula na druhé místo žebříčku amerického herce Aleca Baldwina.

Influenceři a Božena

Stejně jako loni i letos utíkali Češi z tvrdé reality do světa seriálů a televizních show. Nejvíce lidi přitahovala reality show Like House, v níž vystupují influenceři známí ze sociálních sítí. Z českých pořadů pak bodovala i minisérie ČT o životě Boženy Němcové s Aňou Geislerovou v hlavní roli.

Nejvyhledávanějším receptům vévodí sekaná, novinkou jsou lokše. 

 

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: