Google v následujících týdnech spustí novou verzi Search Console

10. 1. 2018 | Milada Zemanová
Google slibuje snazší a efektivnější práci se Search Console. K optimalizaci webových stránek přispějí nové reporty, analýzy pracovních nabídek i zrychlené mobilní stránky.

Po rozsáhlém testování beta verze Google oznámil, že již brzy zpřístupní novou verzi Search Console všem uživatelům. Zejména ověření uživatelé budou moci využívat nástroje jako jsou Search Performance (Návštěvnost z vyhledávání), Index Google, Accelerated Mobile Pages (APM neboli Zrychlené mobilní stránky), a také Reporty pracovních příspěvků (Job posting reports).

Podle Googlu by tyto změny měly nejen vylepšit indexaci tohoto vyhledávače, ale také zrychlit komunikaci mezi ním a majiteli webových stránek. Tím by se měly všechny požadavky řešit rychleji. Google spouští novou verzi po více než ročním testování a získal tak potřebné informace, které vyžadoval trh.

Ve chvíli, kdy bude nová verze připravena pro váš web, budete na tuto skutečnost upozorněni zprávou.

Po nějakou dobu však budou obě verze Search Console fungovat souběžně. Jednotlivé funkce z klasického nástroje se budou postupně přidávat do nové verze a webmasteři tak mohou využívat výhody obou těchto nástrojů. Tedy do doby, než bude vše plně implementováno do nové Search Console.

Další užitečnou novinkou bude možnosti sdílet kritické problémy s více členy týmu. Bude tak možné efektivněji předávat informace a lépe řešit problémy.

Níže se podíváme na jednotlivé nové funkce detailněji.

Search Performance report

Report z vyhledávání je velmi podobný stávající Analýze z vyhledávání, pouze s tím rozdílem, že nová verze poskytuje data v délce 16 měsíců. V tomto reportu uvidíte prokliky, imprese, CTR a průměrnou pozici. Dále bude možné výsledky filtrovat podle dotazů, stránek, zemí či použitého zařízení. Dle Googlu by tyto informace měly být k dispozici i v Search Console API.

Index Coverage report

Přehled stávající indexace (Index Coverage report) vychází z nástroje Index status (Stav indexu). Pomocí něj budou moci správci webu sledovat, jak Google indexuje jejich stránky. V seznamu najdete přehled správně zaindexovaných URL adres a také upozornění na komplikace. Mimo jiné zde bude i vysvětlení, proč Google některé stránky neindexuje. Výsledný report má také ukazovat změny v čase, a jak se jednotlivé weby vylepšují, případně zhoršují.

Po kliknutí na problematickou URL se uživatel přesune do diagnostických nástrojů a současně bude přes toto tlačítko možné znovu zažádat indexaci. K dispozici bude také stažení reportu, které může sloužit k následným detailním analýzám. Dle Googlu bude tento report fungovat nejlépe pro stránky, které nahrávají na web sitemap soubory.

Accelerated Mobile Pages

Tento report vás upozorní na chyby týkající se URL adres zrychlených mobilních stránek. Tedy těch, jejichž hlavním cílem je vylepšení výkonu mobilního webu, protože nynější formáty často nezvládají nápor videí, animací a grafiky a nedá se na ně plně spolehnout.

Zmíněný report nahlásí problematickou URL, následně poskytne diagnostiku daného problému, poradí vám, jak jej napravit a následně umožní opětovně stránku zkontrolovat. Dle dostupných informací bude možné vyžádat kontrolu současně nad více stránkami a report bude následně možné sdílet s dalšími uživateli.

Job Posting report

Další novinku jistě ocení všichni, kteří publikují pracovní nabídky na svých webech. Tento report zobrazí statistiky týkající se právě nabízených pracovních pozic, případných problémů s indexováním a navrhne způsoby, jak tyto problémy vyřešit.

Google se snaží vybízet správce webů, aby jim zasílali zpětnou vazbu na nový nástroj, aby jej následně mohli i nadále upravovat ke spokojenosti uživatelů.

Zdroje: Search Engine Land, Google

Štítky dokumentu: Google
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: