Google Zeitgeist 2013

18. 12. 2013 | Petr Michl
Sumář toho nejvyhledávanějšího na Googlu za rok 2013 nastavuje zrcadlo většinovému vkusu. Pořád chodíme na Facebook přes „search box", Vyvolení byly důležitější než volby...

Google Zeitgeist - to je sumář toho nejvyhledávanějšího za konkrétní rok a internetové zrcadlo nastavené většinovému vkusu. I pro ročník 2013 si Google připravil krátké video, které shrnuje ty nejdůležitější události a okamžiky.

Přiznejme si ale, že je tento souhrn dělaný především na efekt. Závěrečné vteřiny ukazují, jak se v listopadu přeměnilo San Francisco v Gotham City, aby udělalo radost malému klukovi bojujícímu leukémií, který si přál být na jeden den Batman. Dojemnější konec, jenž posiluje víru v humanitu a zároveň je smíchaný s pop kulturní referencí, byste našli stěží.

Skutečné žebříčky vyhledávaných termínů ovšem nejsou už tak lichotivé. Povětšinou jsou jen ódou na masový vkus a skandály, případně na fenomény spojené s internetem či určitou cílovou skupinou, která je na něm aktivní. Pojďme se podívat na „český Zeitgeist" (ano, je český, ačkoliv první položka v sobě nese slovenské „najvyhľadávanejšie"). Nejhledanější výrazy svědčí o tom, co se ví. Lidé mají vyhledávače často jako domácí stránku a namísto adresového řádku používají „search box", nejčastěji, když chtějí jít na Facebook nebo YouTube.  Prezidentské volby ovlivnily pořadí nejvyhledávanějších osobností, když dva finální kandidáti předstihli i Ivetu Bartošovou a její skandály. Na 4. místě je přitom přímo z internetu vzešlý prezidentský kandidát Vladimír Franz a TOP 5 uzavírá bývalá asistentka a nyní žena ex-premiéra Nečase, Jana Nagyová. Výběr pěti nejpopulárnějších médií svědčí s částečnou výjimkou prvního iDnes.cz svědčí o tom, že na internetu se čte především bulvár.

I další kategorie potvrzují známé. Češi mají nejradši hokej a jezdí do na dovolenou do Chorvatska. Mezi politiky figurují především prezidentští kandidáti, na 5. místo ale postoupil mocným finišem spojeným s parlamentními volbami, Andrej Babiš. Světové osobnosti vede královská stálice bulváru, Kate Middleton. Tato kategorie ovšem naznačuje, že jí mohou zamíchat i lidé, které pravděpodobně většina české populace nad 25 let nezná – dokládá to 2. pozice kanadské hvězdy muzikálového seriálu Glee, Coryho Monteitha.

iPhone 5s zvítězil nad Samsungem Galaxy S4 i na internetu. Vyhledávané výrazy s „2013" ukazují, že online byla důležitější než volby reality show Vyvolení. U výrazů s „co je" je zajímavá 2. pozice „nfc", poukazuje na to, že se bezkontaktní karty (i když trochu vynuceně shora) stávají mainstreamem. Věci spojené s technologiemi či sociálními médii ostatně vládnou TOP 10 této kategorie, narušují to jenom „swag" na 4. pozici a „kuskus" na desáté.A co bylo předtím?

Chtěli byste si připomenout, co se stalo v roce 2012 nebo ještě dříve? Další Google Zeitgeist videa nemusíte hledat, udělali jsme to za vás.

Rok 2012 se vyznačoval jednou vskutku globální událostí v podobě Olympijských her v Londýně. Do sestřihu Googlu se ale dostaly i „národní záležitosti" s přesahem, mezi ně patřily třeba americké prezidentské volby nebo doteď pokračující občanská válka v Sýrii. Ze sportovních událostí je třeba připomenout i vítězství Španělska na Mistrovství Evropy ve fotbale i to, že atlet Oscar Pistorius byl ještě příkladem nezdolné lidské vůle a hvězdou, nikoliv vrahem. Celé video uzavírá skokem z hranice stratosféry ambasador Red Bullu a první člověk, který překonal rychlost zvuku,  Felix Baumgartner.

Rok 2011 byl poznamenán vlnou Tsunami u břehů Japonska a s tím související havárii v jaderné elektrárně Fukušima i velkými záplavami v Brazílii. V roce 2011 začala série lidových revolucí primárně v geografické oblasti Maghrebu pojmenovaná jako arabské jaro. Značné nepokoje proběhly v bankrotem stiženém Řecku a USA dosáhla symbolického milníku ve svém boji proti terorismu zabitím Usámy Bin Ládina. Výběr Googlu za tento rok je obecně velmi geopolitický, největší radost je v něm ostatně patrná při neočekávaném návratu amerického vojáka domů.

Velký prostor přírodním katastrofám byl věnován i v prvním Zeitegistu z roku 2010, konkrétně zemětřesení v Číně a na Haiti či záplavám v Pakistánu. Zmíněn byl i ropný únik v Mexickém zálivu a erupce islandské sopky Eyjafjallajökull. 2010 byl také rok, kdy byla poprvé jako vážný problém označena evropská dluhová krize. Mezi pozitivními událostmi bylo zmíněno například otevření aktuální nejvyšší budovy světa, Burdž Chalífa.

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: