GoPro kamera odhalila bezohledné chování lidí k vodícím psům

11. 1. 2017 | Kateřina Tauchenová
Nevidomý Londýňan vybavil svou vodící fenku GoPro kamerou, aby zjistil, jak se k ní lidé chovají. Mnohdy šokující záběry pak začal zveřejňovat na Twitteru.

Sedmatřicetiletý Amit Patel ztratil před pěti lety po neúspěšné transplantaci rohovky zrak. Od té doby je bývalý lékař odkázán na pomoc své vodící fenky jménem Kika. Ačkoliv je Kika skvěle vycvičená, každý den se oba potýkají s množstvím nehod, jejichž příčinu ale Amit vidět nemůže. Než aby z těchto potíží vinil Kiku, rozhodl se Amit nejdříve zjistit, proč k nehodám dochází. Připevnil proto Kice na krk GoPro kameru, která natáčela vše, co se během dne na jejich společných cestách centrem Londýna událo.

Díky záběrům z GoPro kamery odhalila Amitova manželka Seema, že lidé se k fence i jejímu páníčkovi často chovali bezohledně. „Lidé nás odstrkovali z cesty a někteří dokonce Kiku uhodili tím, co měli právě po ruce – třeba deštníkem nebo taškou,“ popsal Amit serveru Mashable.

Spolu s manželkou se proto rozhodli na bezohlednost, se kterou se nejspíše setkávají i další nevidomí lidé, upozornit na sociálních sítích. Videa i fotky pořízené „skrytou“ kamerou začali pravidelně sdílet na speciálním twitterovém účtu.

Pořízené záběry zachycují různé chování lidí ke Kice i jejímu páníčkovi. „Lidé Kiku v lepším případě rozptylují, chtějí si ji hladit nebo dělají různé rádoby vtipné fórky. V horším případě ji pak odstrkují nebo ji dokonce uhodí. Problematičtí jsou i rodiče, kteří se nestarají o to, co právě dělají jejich děti. Ty na Kiku často křičí nebo si s ní chtějí hrát. Já jim pak musím vysvětlovat, že to nejde, protože ona je vlastně v práci,“ vysvětlil Amit.   

Amitovy zážitky jsou mnohdy až absurdní. „Jednou mi nějaká paní řekla, že když mám vodícího psa, musím jí dovolit, aby si ho pohladila a pomazlila se s ním,“ popsal. Jindy na něj jiná žena v autobusu 20 minut křičela, že jeho pes má blechy a že musí ihned vystoupit. Za celou tu dobu se jej navíc ani jeden ze spolucestujících nezastal.

Navzdory všem incidentům ale Amit říká, že valná většina lidí nemá s vodícím psem žádný problém a chová se k němu slušně. Problémy podle něj způsobuje jen malé procento arogantních a bezohledných lidí. Avšak i jeden člověk dokáže nevidomému odkázanému jen na pomoc vodícího psa pořádně zkomplikovat den.

Lidé často ani nevědí, jak se vlastně mají k nevidomému či jinak postiženému člověku chovat. Podle Amita přitom není třeba žádné zvláštní péče, jen základní lidské slušnosti. „Je pro mě ponižující, když se musím dovolávat pomoci od kolemjdoucích. Jsem jen obyčejný Londýňan, který by chtěl splynout s okolím a ne na sebe strhávat pozornost.“

I když je Amit díky Kice samostatný, občas se stejně jako žádný nevidomý člověk bez pomoci okolí neobejde. „Jednou se mi třeba stalo, že jsme s Kikou vystoupili na špatné stanici a oba jsme byli naprosto ztracení. Kolemjdoucí muž si nás ale naštěstí všiml a přišel ke mně, poklepal mi na rameno a zeptal se mě, jestli nepotřebuji pomoc. Nakonec nás doprovodil až do naší cílové stanice,“ přidal Amit na závěr i jednu dobrou zkušenost.

Na téma jak se chovat k zrakově postiženým" již byly vytvořeny PSA kampaně v režii reklamních agentur. Tento osobní deník ze života vodícího psa" má ale snad ještě výraznější dopad, protože nementoruje, ale je plně autentický a má mimořádně sympatickou hlavní hrdinku. Takovou, co by ji velká část publika ráda pohladila. Teď už ale ví, že by to nebyl při výkonu její služby ten nejlepší nápad.

Zdroj: Mashable

Štítky dokumentu: Virální marketing
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.