I výroční zpráva se může stát marketingovým nástrojem

30. 1. 2013 | Bednářová Daniela
Výroční zprávy se dají upéct i proložit vtipnými fakty. Mohou dokonce i zvýšit prodeje.

Kdo by to tušil? I výroční zpráva se může stát dobrým marketingovým prostředkem. Je to další místo, kde marketéři mohou využít svoji kreativitu a invenci. Dokonce i lvi z Cannes už do jedné z takových zpráv zatnuli svůj dráp. Porota, která posuzovala v Cannes design, byla u vytržení z nápadu, kdy se informace ohledně roční činnosti společnosti Austria Solar zobrazily pouze tehdy, když na stránky zprávy dopadly sluneční paprsky. Porotce to zvedlo ze židlí - doslova. Museli vyjít ven, nebo alespoň jít k nejbližšímu oknu, aby tajemství prázdné zprávy odhalili.

 

Austria Solar za svůj nápad dostala v Cannes cenu (Design Grand Prix) a nyní je nominována i na cenu pro design roku, kterou vyhlašuje Muzeum Designu v Londýně. Kromě ocenění získala firma zdarma pozitivní ohlasy médií po celém světě a navíc ukázala ostatním firmám, že tudy vede další marketingová cesta.

I jiné společnosti se snaží dát svým ročním shrnutím o něco více šťávy. Chorvatská agentura Bruketa & Žinić si vybudovala dobrou reputaci právě na netradičních výročních zprávách například pro Adris Group nebo u nás známější firmu Podravka. Jedna ze zpráv ve tmě zářila, jiná zase reagovala na dotek, po kterém se stránka zabarvila a odhalila více detailů.

 

Výroční zpráva Podravky z roku 2005 musela být dokonce nejdříve upečena v troubě, aby se dala přečíst.

 

Výroční zpráva tak nemusí být jen souhrnem dat a faktů. Měla by odrážet cíle a zaměření firmy. Například tak, jak to začala dělat společnost zabývající se prodejem brýlí online. Warby Parker se i ve výročních zprávách drží svého výstředního stylu. Klasická data doplnil o infografiky a vtipné údaje.

 

Jeden ze zaměstnanců zde například uvádí, že málem uklouznul ve sprše, když tančil Gangnam style. Kromě rostoucí návštěvnosti pomohla výroční zpráva zvýšit firmě i prodeje.


Zdroj: www.adage.com


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: