Infografika: Mobilnímu telefonu je 40 let

4. 4. 2013 | Petr Michl
Začalo to škodolibě. Jako historicky první zavolal z mobilního telefonu Martin Cooper ze společnosti Motorola Joelu Engelovi, vedoucímu výzkumu u konkurence, Bell Labs. Podívejte se na další milníky čtyřicetileté historie mobilních telefonů.

Svět dnešních mobilních telefonů je úplně o něčem jiném než ten před 5 lety. Ještě bláznivěji vypadá srovnání s mobilní technologií před čtyřmi dekádami – včera tomu přitom bylo právě 40 let, co byl poprvé použit mobilní telefon. 3. dubna 1973 se Martin Cooper ze společnosti Motorola procházel po ulicích Manhattanu a volal Joelu Engelovi, vedoucímu výzkumu v konkurenční společnosti Bell Labs. Cooperovi nelze upřít určitá škodolibost, daný telefonát ale nemohl trvat příliš dlouho, baterie více než kilogram vážícího telefonu vydržela pouze 20 minut volání.

Na počest 40 let existence mobilního telefonu vytvořil Mashable společně s Column Five infografiku, která toto výročí oslavuje a zachycuje ty nejdůležitější milníky. Ty jsou v mnohém spojené s USA, takže tu je převaha telefonů Motorola, které hrály v prvních dekádách vývoje mobilních telefonů prim a dosud jsou do značné míry specificky americkou značkou. Nechybí ovšem i v českých poměrech legendární model Nokia 5110 známý pro svou fyzickou odolnost, výměnné kryty a třeba i hru „had".


Telefony navíc mění naše chování, a to dokonce tak, že ve vztahu k našemu mobilnímu miláčkovi vykazuje většina z nás poněkud obsedantní rysy. 1 ze 4 lidí kontroluje svůj telefon každou půlhodinu, 1 z 5 lidí pak dokonce každých 10 minut.4 z 5 uživatelů smartphonů zkontrolují svůj telefon do 15 minut od probuzení, z této skupiny tak 80 % lidí učiní předtím, než udělá cokoliv jiného.Zajímavým faktem je rozhodně také to, že telefony slouží k skutečnému telefonování takřka okrajově. Jen 16 % lidí dnes na telefonu převážně někomu volá, naopak 84 % z nich z telefonu spíše posílá emaily a textové zprávy nebo přistupuje na sociální sítě.


Kompletní infografiku naleznete níže:


Zdroj: www.mashable.com

Štítky dokumentu: Mobilní zařízení

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: