Infografika ITU: Na Zemi má přístup k internetovému připojení 2,7 miliardy lidí

8. 10. 2013 | Petr Michl

Agentura Organizace spojených národů, ITU (International Telecommunication Union), jež dohlíží nad globálním rozvojem IT a komunikace, vydala výroční zprávu Measuring The Information Society, která vypovídá o tom, nakolik je Svět ve skutečnosti propojený skrze digitální technologie.

Největší úspěch je spojený s mobilní telefonií. Dle ITU by mělo být do konce tohoto roku aktivních 6,8 miliard čísel. Čistě matematicky vyjádřeno by dnes mohlo mít telefon přes 96 % světové populace. Ve skutečnosti má samozřejmě mnoho lidí více přístrojů zároveň, i tak je tato statistika povzbudivá. Pevná telefonní linka je nadále na ústupu, disponuje jí jen 16,5 % domácností.

K internetu má přístup 2,7 miliardy lidí

Mobilní přístroje hrají také významnou roli při rozšíření internetového připojení.  To má mít 41,3 domácností ze 100. Širokopásmové (broadband) připojení přivedené po kabelu má přitom necelá čtvrtina z nich, zbytek je spojený s mobilní telefonií.

Mobilní zařízení jako prostředek pro připojení online významně napomáhá růstu internetu v rozvojových zemích. V roce 2008 v nich byl podíl domácností s online připojením pouhých 12 %, nyní se více než ztrojnásobil na 28 %.

Jižní Korea je technologicky nejrozvinutějším státem

Titul technologicky nejrozvinutější země se uděluje na základě naplnění 11 faktorů, které zahrnují rozšíření mobilních telefonů nebo širokopásmového internetového připojení v populaci i úroveň nabízených služeb v oblasti telekomunikací i internetového připojení. Třetím rokem po sobě drží první příčku Jižní Korea. Následují ji státy severní Evropy v tomto pořadí: Švédsko, Island, Dánsko, Norsko, Finsko. USA si meziročně pohoršily o pozici a jsou nyní až na 17. příčce.

Internet v rozvojových zemích je drahý

Nejméně rozvinutou zemí zůstává Niger. Nadále platí, že lidé v rozvojových zemích mají ve srovnání se zeměmi ekonomicky vyspělými obtížnější přístup k digitálním prostředkům komunikace. Rozvoj mobilní technologie toto napravuje, přesto je cena online připojení v rozvojových zemích nepoměrně vyšší. Dle dat ITU v nich tvoří cena fixního širokopásmového připojení až 30 % z průměrného měsíčního příjmu.

 

I proto byla založena Aliance pro dostupný internet (Alliance for Affordable Internet (A4A)). V ní se spojují Google, Facebook a další významné technologické společnosti za účelem naplnění rozvojového cíle OSN, který by rád viděl celosvětově cenu internetového připojení pod 5 % průměrného měsíčního příjmu. Pozitivní zatím je, že cena za internetové připojení klesá, od roku 2008 se snížila globálně dokonce o 82 %.


Kompletní infografiky k rozvoji informačních technologií a ceně internetového připojení v globálním srovnání naleznete níže:



Zdroje: blog.google.org, techcrunch.com, itu.int

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: