Instagram zavedl možnost chronologického řazení příspěvků ve feedu bez pomoci algoritmu

28. 3. 2022 | Beáta Vaňková
„Oblíbené” a „Sledované”. To jsou dva nové způsoby, jak si uživatelé Instagramu mohou vybrat, co se jim bude zobrazovat v jejich feedu — a to pěkně chronologicky, bez zásahu algoritmů.

Instagram zavádí možnost chronologického řazení příspěvků ve feedu. Tyto funkce byly testovány v lednu a už nyní se dostávají ke všem uživatelům Instagramu. K dispozici jsou pouze na mobilních zařízeních, ale ve webové verzi nikoliv.

Jak můžete vidět níže na obrázku, nyní si lze vybrat dvě nové možnosti, ze kterých je možné ovládat zobrazení hlavního obsahu ve feedu.

První je možnost „Oblíbené” („Favorites”). Když si ji zvolíte, budou se vám ve feedu zobrazovat nejnovější příspěvky z účtů, které jste si přidali do seznamu Oblíbené. Do tohoto seznamu si lze přidat až 50 účtů. Zvolit si můžete také druhou možnost „Sledované” („Following”), díky které se vám budou zobrazovat příspěvky všech účtů, které na Instagramu sledujete tak, jak je to běžné. Důležité však je, že obě tyto možnosti vám budou zobrazovat příspěvky v chronologickém pořadí tak, jak byly zveřejněny, bez zásahu algoritmu.

Problémem však je, že ani jednu z těchto možností nemůžete nastavit jako výchozí. Při každém přihlášení do aplikace budete muset vybrat zobrazení kanálu, kterému dáváte přednost, což reálně mnoho lidí neudělá. Instagram doufá, že si tím uživatelé uvědomí, že algoritmický feed je ve skutečnosti lepší a že díky důvěře v systém uvidí více obsahu, který je zajímá.

K dispozici má Instagram údaje, které to i potvrzují:

„Když jsme v roce 2010 spustili Instagram poprvé, byl to proud fotografií v chronologickém pořadí. Ale jak se k němu přidávalo stále více lidí a více příspěvků se sdílelo, bylo pro většinu lidí nemožné vidět vše, natož všechny příspěvky, na kterých jim záleželo. Do roku 2016 lidé ve feedu postrádali 70 % všech příspěvků, včetně téměř poloviny příspěvků od svých blízkých. Proto jsme vyvinuli a zavedli feed, který řadil příspěvky podle toho, na čem uživatelům záleží nejvíce," uvedl Adam Mosseri na oficiálním blogu Instagramu.

Instagram i uživatelé tedy těží z toho, že je zavedený algoritmus. To je přinejmenším částečný důvod, proč Instagram nedává možnost uzamknout si alternativní zobrazení feedu na trvalo. Je lepší řídit se algoritmem, což zlepšuje čas strávený v aplikaci a spokojenost uživatelů. V mnoha ohledech už feed stejně není hlavní plochou, protože nyní přebírají štafetu Reels a Stories, které jsou čím dál více využívány. To pravděpodobně snižuje obavy Instagramu, že uživatelé začnou algoritmický feed vypínat ve velkém.

Zdroj: Social Media Today, Meta

Štítky dokumentu: Instagram
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: