Kampaň #WomenNotObjects bojuje sarkasmem proti objektifikaci žen

28. 1. 2016 | Jakub Hort
Agentura Badger & Winter střílí do vlastních řad a sarkasmem bojuje proti objektifikaci žen v reklamách.

 

Agentura Badger & Winters se vydala na misi, na jejímž konci leží úplně nový svět reklamy. Svět, ve kterém nejsou ženy používány jako nástroj k získání pozornosti. Kampaň #WomenNotObjects byla vytvořena nejen ke zvýšení povědomí, ale hlavně k přesvědčení marketérů a agentur, že existují i jiné a mnohem lepší způsoby propagace.

Celé to začalo zadáním slovního spojení „Objectifying women“ do vyhledávače. V tu chvíli jste doslova pohlceni lavinou reklamních materiálů, ve kterých vystupují ženy v nelichotivých situacích, často doplněné o dvojsmyslný text. „Zbožňuju orální sex se sendvičem,“ říká s naprosto kamenným výrazem ve tváři modelka, která v roce 2009 nafotila reklamu pro Burger King. „Je super obětovat vlastní důstojnost za drink,“ připojuje se další kolegyně z reklamy na alkoholický nápoj. „Doufám, že až moje dcera vyroste, tak bude mít přesně takové přátele,“ pokračuje další z mnoha modelek ve videu, zatímco v ruce drží plakát stroze oděných slečen. Inspirace pro tvorbu sarkastických poznámek je díky marketingovým kampaním vskutku nekonečná.

I když je kampaň kritikou reklamního průmyslu, tento nápad přichází právě z jejího nitra.  Madonna Badfer, spoluzakladatelka a kreativní ředitelka agentury, která má tuto kampaň na svědomí řekla pro Wall street Journal: „ Video jsme také částečně vytvořili k uctění památky mých dcer, které zemřely při požáru domu v roce 2011. Chceme tím pomoct k přeměně reklamního průmyslu a přesměrovat zprávy, které k mladým ženám vysílá a snižuje tím jejich sebevědomí a sebedůvěru.“

Ženy si jsou v těchto reklamách často, ale ne vždy, vědomy toho, pro koho pózují, málokdy však mohou ovlivnit, jak bude výsledek jejich práce ve finále využit a zobrazen. Konkrétně v těchto reklamách nejsou ženy v centru pozornosti kvůli vyjádření vlastní sexuality, ale aby připoutaly pozornost diváků na konkrétní produkt.

Tato kampaň není jedinou, která se snaží změnit zobrazování žen v reklamách. Před dvěma lety uvedl Procter & Gamble kampaň „Like a Girl“, ve které po různých jednotlivcích chce, aby běželi, házeli nebo se prali „jako malá holka“. Dospělé ženy braly toto spojení jako urážku, zatímco dívky se snažily ukázat, co v nich doopravdy je.

Zdroje: Adweek,Wall street Journal

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: