Kanadská značka Nature Valley natočila video odhalující závislost dětí na moderních technologiích

20. 7. 2015 | Petr MichlKanadská značka Nature Valley potravinářského koncernu General Mills' se rozhodla vzít útokem dnešní mládež. V tříminutovém videu odhaluje činnosti spojené se zábavou dětí posledních 3 generací. Asi není překvapením, že ta poslední většinu volného času tráví před svítícími obrazovkami.

Video má jednoduchý scénář. Otázku: „Jak jste se bavili, když jste byli děti?" Zástupci dnešních prarodičů chodili třeba na borůvky, pěstovali melouny nebo rybařili. Stávající rodiče sháněli děti v sousedství chozením od dveří ke dveřím a pak hráli na schovávanou nebo si dali zápas baseballu.

Pro nynější děti je zazvonění na vrstevníka z ulice často problém. Sociální média a online komunikace oslabila potřebu kontaktu z očí do očí. Mnoho děti upírá svůj zrak především na displeje telefonů, tabletů a počítačů.

 „Mojí nejoblíbenější činností jsou videa a videohry. Dokážu u nich trávit i 5 hodin denně," vyznává se ve videu asi 10 letý kluk a dodává:  „Jen minulý týden jsem zhlédl sérii seriálu o 23 dílech za necelé 4 dny."


Jeden z efektů, které takové chování má, shrnuje chlapec, když konstatuje: Zapomenu, že jsem v domě, že mám rodiče, bratra a psa. Myslím jen na videohru."  Jiná dívka prohlásí: Umřela bych, kdybych neměla svůj tablet."

Tento materiál zkrátka skvěle ilustruje generační spor. A je to vidět i v komentářích pod videem na YouTube, kde jsou k nalezení pohledy zástupců všech generací, včetně vzájemných útoků vedených od těch starších v duchu: Za mých mladých let..."

Jaká je spojitost Nature Valley s přírodou? Pod tímo jménem jsou prodávané müsli tyčinky. Za zmínku stojí i to, že jejich výrobce General Mills' si dal v červnu závazek upustit u všech svých cereálií od umělých příchutí. Značka podepírá kampaň nazvanou #RediscoverNature tím, že doplnila svůj web mapou pro vyhledávání kanadských národních parků a 10 tipy, jak se zabavit v přírodě, a zjednodušeným způsobem, jak darovat peníze chlapeckým a dívčím klubů s náplní činnosti podobnou Skautům. Zároveň také distribuuje letáky s 6 volnými políčky, které mají sloužit rodičům a dětem pro jejich plány, jak toto léto znovu objevit přírodu. Tak, jako to udělala blogerka se svým seznamem na fotografii níže.

Nature Valley zdůrazňuje, že spojení dětí s přírodou je pro ně důležité. S tím se dá souhlasit, minimálně v tom, že jejich brzké vystavení  „lesům a stráním" napomůže k vytvoření určitého vztahu a snad i vzbuzení pocitu, že příroda je něco cenného a má ji smysl chránit.

Zbytek celé debaty je spíš ukázkou tradičního mezigeneračního nepochopení, kdy ti starší budou vždy mudrovat nad tím, že jejich mládí bylo smysluplnější. Tím se ovšem nesnažíme naznačit, že je to špatný námět pro marketingovou komunikaci. Tento rozpor, stejně jako pouhá nostalgie po mládí, je něčím přirozeným a vždy vyvolává vzrušenou debatu. Vlastně se divíme, že některé z později znovuzrozených českých retro značek, jako je Pedro, už něco podobného nevyzkoušely.

Zdroje: Nature Valley, Cnet, Mashable#RediscoverNature

Štítky dokumentu: Virální marketing

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: