Kina nechtějí autorskému svazu OSA platit vyšší poplatky

26. 12. 2010 | ČTK
Ochranný svaz autorský (OSA) podle Asociace provozovatelů kin (APK) plánuje příští rok výrazně a v rozporu se zákonem zvýšit poplatky, které vybírá od biografů. APK s postupem autorského svazu nesouhlasí a svým členům doporučila, aby nové smlouvy na příští rok s OSA zatím nepodepisovali a poplatky odváděli v nynější výši.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Ochranný svaz autorský (OSA) podle Asociace provozovatelů kin (APK) plánuje příští rok výrazně a v rozporu se zákonem zvýšit poplatky, které vybírá od biografů. APK s postupem autorského svazu nesouhlasí a svým členům doporučila, aby nové smlouvy na příští rok s OSA zatím nepodepisovali a poplatky odváděli v nynější výši. OSA, který zastupuje nositele autorských práv k hudebním dílům, uvedl, že poplatky zvýšit musí.

"Představenstvo APK vyzývá provozovatele kin, aby nepřistupovali na jednostranný diktát OSA. V současné době OSA svévolně, bez souhlasu APK a v rozporu s autorským zákonem, rozesílá nové smlouvy na rok 2011 s razantně a neoprávněně zvýšenou sazbou autorských odměn," uvedla předsedkyně APK Magdalena Sokolová v prohlášení, které bylo zveřejněno na internetových stránkách asociace.

APK považuje postup OSA za zneužití dominantního postavení, na což pamatuje zákon o ochraně hospodářské soutěže. "Jednostranným vynucováním nepřiměřených autorských odměn OSA porušuje, kromě pravidel hospodářské soutěže, rovněž příslušná ustanovení autorského zákona a občanského zákoníku," upozornila Sokolová, podle které by provozovatelé kin nové smlouvy na příští rok neměli podepisovat a raději mají vyčkat na dojednané podmínky.

OSA se proti nařčení ze zneužívání dominantního postavení ohradil. Svaz zdůraznil, že s APK jedná o změně sazeb už několik let. Důvodem jejich zvýšení jsou podle OSA velmi nízké sazby autorských odměn v Česku v porovnání s evropskou praxí. "Sazby autorských odměn aplikované v zahraničí výrazně převyšují sazbu OSA," uvedl svaz.

Autorský svaz tvrdí, že kvůli iniciativám Evropské komise je "pod stále větším tlakem velkých nositelů práv, zejména pak k anglo-americkému repertoáru". "Za dané situace si nemůžeme dovolit ignorovat požadavky domácích a zejména zahraničních autorů, aby se sazba OSA dostala alespoň na úroveň odpovídající evropskému průměru," dodává OSA.

OSA loni zvýšil celkové příjmy meziročně o 44,5 milionu korun z 813,2 milionu korun v roce 2008 na rekordních 857,7 milionu korun. Vyšší výnosy měl svaz hlavně díky nárůstu inkasa za televizory a rozhlasové přístroje v ubytovacích zařízeních a z televizního vysílání, kabelových přenosů a internetu.

OSA zastupuje více než 6400 tuzemských autorů a nakladatelů a více než milion zahraničních autorů. Svaz loni vyplatil odměny tuzemským nositelům práv k hudebním dílům v celkového hodnotě 496,6 milionu korun. Zahraničním autorům hudebních děl OSA poukázal 138 milionů korun. "V celkovém úhrnu bylo v roce 2009 na autorských odměnách vyplaceno 634,7 milionu korun," uvedl ve výroční zprávě svaz.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: