Krátký film upozorňuje na šokující praxi ve Francii

15. 2. 2021 | Petr Michl
Francií hýbe v posledních týdnech debata o rozšířenosti sexuálního násilí na dětech, zejména pak toho incestního. Tento krátký film je součástí kampaně na změnu tamních zákonů. Zneužité děti totiž musí ve Francii dokázat, že skutečně řekli ne.

Když byl v lednu tohoto roku vydán román La Familie Grande (Velká rodina), odstartovalo to doslova lavinu. Lavinu lidí, kteří se na sociálních sítích pod hashtagem #Metooinceste svěřovali se svou zkušeností oběti incestu. Právě o něm je kniha, v níž Camille Kouchner, dcera bývalého francouzského ministra a zakladatele organizace Lékaři bez hranic, Bernarda Kouchnera, popisuje, jak byl její bratr dlouhodobě sexuálně zneužíván svým nevlastním otcem, jinak váženým intelektuálem a ústavním expertem Olivierem Duhamelem.

Velká rodina v názvu knihy odkazuje na svobodomyslná setkání francouzské intelektuální elity, v níž se bez zábran přistupovalo i k sexu s nezletilými. Míra odezvy společnosti ovšem ukazuje, že zneužívání dětí v kruhu rodinném je rozšířenější, než by si Francie chtěla přiznat. Dle nedávné studie výzkumné agentury Ipsos zažil sexuální zneužívání v rodině 1 z 10 občanů Francie, z toho 78 % ženy a 22 % muži.

Částečně tomu může napomáhat i francouzská legislativa a s velkou dávkou uměleckého fortelu na to upozorňuje i krátký animovaný film z od pařížské agentury Publicis Conseil pro organizaci, která bojuje proti incestu, Face à l'Inceste. Přímo za animací pak stojí studio Jungler, které vycházelo z obrazů brooklynského malíře Jacksona Edwarda Joyce.

Název díla „Dvě příšery v mém příběhu“ odkazuje na sexuálního predátora, ale také na příšeru symbolizující soudce nebo rovnou francouzský soudní systém. Ve Francii totiž stále platí, že děti, které jsou oběťmi zneužívání, musí prokázat před zákonem, že se sexem nesouhlasili.

Isabelle Aubry, prezidentka Face à l'Inceste, říká, že kampaň vysílá symbolické poselství: děti se musí chránit; nemohou důvěřovat zákonům. „To je naprosto děsivé a s touto právní aberací bojujeme již 20 let,“ doplňuje. Organizace Face à l'Inceste proto kromě animovaného filmu spustila i petici požadující po politicích, aby „stanovili předpoklad o neexistenci souhlasu dítěte v zákonech týkajících se incestu“.

V současnosti není sex s nezletilým pod 13 let brán jako vážný zločin, pokud není prokázáno „donucení, násilní nebo hrozba“ ze strany zletilého. Zmíněná kampaň nicméně přispívá skutečně k tomu, že se „hýbají ledy“. Ministr spravedlnosti se nechal ve vysílání televizní stanice France 2 slyšet, že vláda plánuje sexuální penetraci s nezletilým pod 15 let považovat za znásilnění. Ve francouzském kontextu se jedná o značný posun, který je potřebný.  

Sdílejte tento článek:
Podobné články: