Které video formáty reklam jsou nejúčinnější?

15. 4. 2013 | Petr Michl

Informace, že sledování videa online je čím dál populárnější, může být těžko překvapivá. Výzkum U.S. Digital Video Benchmark od Adobe nicméně přináší detailní pohled na trendy, které již zajímavé rozhodně jsou. Adobe Digital Idnex prozkoumal 19,6 miliard spuštění videí, 10 miliard reklam, které je doplňovaly, a k tomu 450 milionů příspěvků na Facebooku.

Mobilní video na vzestupu

Počet zhlédnutí videa na desktopech má také vzestupnou tendenci, ale na mobilních zařízeních je tento trend mnohem výraznější. V roce 2012 se počet zhlédnutých videí zvýšil o 300 % a má již 10,4% podíl na všech zhlédnutých videích. V roce 2011 přitom tento podíl činil jen 3 %. V mnohém za to mohou uživatelé tabletů.

 

Uživatelské návyky na smartphonech a tabletech se výrazně odlišují. Tablety nacházejí nejčastější využití v průběhu víkendů, v sobotu je na nich spuštěno 16 % videí z celého týdne, v neděli pak 17 %. Spouštěčem sledování videí na tabletech jsou zejména televizní pořady, filmy a sportovní přenosy. Vzhledem k datové náročnosti sledování videa je pochopitelné, že videa na tabletech jsou nejčastěji sledována doma přes wi-fi připojení.

Na chytrých telefonech lidé nejčastěji sledují jen krátké úseky zpráv a sportovních událostí, často jejich shrnutí. Sledování videí je v týdnu rozloženo rovnoměrně, s nejsilnějšími dny v pondělí, ve čtvrtek a neděli.

Sociální média jako spouštěč zájmu

Mnoho lidí sleduje videa přímo, ale sociální média mají velkou referenční sílu. Navíc videa z nich „prokliknutá" mají mnohem větší pravděpodobnost, že budou zhlédnuta celá.

Dle zjištění Adobe uživatelé komentují, sdílí nebo „lajkují" video obsah dvakrát pravděpodobněji ve srovnání s jiným druhým obsahu. Adobe doporučuje značkám vytvářet více videa pro svůj marketing na sociálních sítích, neměli by ho rozhodně přehlížet ani vydavatelé médií. Dle jejich výzkumu méně než čtvrtina příspěvků médií obsahuje video.

Výkonnost reklam

Nejlepším mezi video reklamami z hlediska CTR je formát post-roll (tedy reklama, která naběhne až po videu), click through rate je třikrát větší než v případě formátů pre-roll a mid-roll.   Reklamy typu mid-roll, tedy ty objevující se až v průběhu sledovaného videa s obvyklou délkou 10-15 sekund, vykazují nejvyšší míru dokončení jejich zhlédnutí – ta činí celých 90 %.  Přes tato fakta dominují video reklamám pre-rolly, mají 82 % podíl u videí, které nejsou delší než dvě minuty.


Délka videí ovlivňuje výkonnost reklam. Ta delší než dvě minuty vykazují větší míru dokončení i CTR. Online média by dle Adobe měly doplnit svou nabídku reklamních formátů, především pak o post-rolly, které nejsou příliš obvyklé. Jedním z doporučení Adobe je při kampaních na zvyšování povědomí o značce využívat pre-rolly před televizními pořady a call-to-action kampaně svázat s formátem post-roll na tabletech.

Zdroje: www.marketingland.com,


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: